Uşak'ta su faturalarına ve Çayzadeki çay ve yemek fiyatlarına 2024'te zam yok Uşak'ta su faturalarına ve Çayzadeki çay ve yemek fiyatlarına 2024'te zam yok
Fiyatlar ve yeni mahsul zeytinyağına olan merak, 18’inci Ayvalık Zeytin Festivali'ne ilgiyi artırdı.
18’inci Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali 13 Ekim ve 19 Ekim arasında, yapılacak. Bugün saat 10:00’da Subuncugil Yağ Fabrikası’nın bahçesinde buluşup resmi açılış gerçekleşecek.
Kortej yürüyüşüyle başlayacak olan Zeytin Hasat Festivali kapsamında, bir dizi etkinlik yapılacak.
zeytinya
SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI ETKİNLİĞİ
Güzel Sanatlar Lisesi ve Zeytin Çekirdekleri Korusu sunumunun ardından, müzeye geçilecek. Burada klasik yöntem zeytin sıkım etkinliği gerçekleşecek. Halk arasında soğuk sıkım olarak bilinen metodun nasıl yapıldığı anlatılacak.
YENİ MAHSUL (İLK HASAT) ZEYTİN SIKIMI, 14 EKİM 2023 CUMARTESİ GÜNÜ
İlk hasat yeni mahsul zeytin sıkımı festivalin 2’üncü günü olacak. Şu anda Portekiz ve İtalya’daki ilkim krizi ve zeytin haşatına etkileri de aynı gün 11’de ele alınacak.
Küresel İklim Krizi’ne dair panelin ardından, aynı gün, saat 13.30 ve 17.30 arasında, ilk hasat zeytinyağı sıkımı yapılacak.
Yeni mahsul zeytinyağı da bu program kapsamında ilk kez satılacak. Yeni mahsul zeytinyağının 5 litrelik tenekesinin bu yıl 1800 TL civarı olması bekleniyor. Hakiki zeytinyağının litre fiyatının 300 TL’nin altında olmaması gerekiyor.

İLGİLİ HABER: 2 MARKET ARASINDA KOMİLİ ZEYTİNYAĞI'NIN FİYAT FARKI!

zeyt-2
CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILI İÇİN 1923 ZEYTİN FİDANI
Öte yandan Ayvalık Belediyesi, Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle 1923 zeytin fidanı dağıtacak.
Zeytin fidanları, önümüzdeki dönemlerde zeytin ve zeytinyağı temin etmek için toprakla buluşacak.
Türkiye’de son yıllarda zeytinliklerin korunması için büyük bir mücadele veriliyor. İspanya, Portekiz ve İtalya gibi ülkeler zeytinliklerinde üretim azaldığı için büyük sorunlar yaşıyor.
Ülkemizde ise zeytinliklere yeterli ve gerekli önem verilmiyor. Bu nedenle zeytinyağı ve zeytin az üretildiği için fiyatları da yüksek oluyor.
ZEYTİNYAĞI TADIYLA BİR SONRAKİ FESTİVALİ İPLE ÇEKECEĞİZ
Ayvalık Belediye Başkanı Murat Ergin, herkesi festivale davet etti. Sosyal medya hesabından bir video paylaşan Başkan Ergin, şöyle söyledi:
“Tarihi, mimarisi ve lezzetleriyle ön plana çıkan Ayvalık’a ilgi çekmek bizim görevimiz.
Zeytin hasat festivali sosyal bir hareketlilik sağlıyor. Emekçi köylüler ve müstahsiller de burada yer alıyor.
Zeytin hasat festivalinin de amacı bu. Hasat festivali boyunca şehrimizin yerli ve milli markaları olacak.
Gurmeler, sanatçılar, gazeteciler ve uzmanlar paylaşımlarıyla bu festivale renk katacak. Zeytinyağından aldığımız sağlıklı tatlarla gelecek yıl yapılacak hasat festivali iple çekeceğiz.
Herkesi 7 gün boyunca şenlik tadıyla yapacağımız festivale bekliyoruz”.
İŞTE FESTİVAL PROGRAMI
zeytinyağı0
zeytinyağ
zeytinyağı1-1
zeytinyağı2-1