Ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada, FXTV’ye değerlendirmeler yaptı. Merkez Bankası’nın faiz kararı, borsa ve dolar / TL için konuşan Atilla Yeşilada, borsada satış dalgası başlayacağını söyledi. Yeşilada, dolar / TL için ezber bozan bir yaklaşım ortaya koydu. İşte Atilla Yeşilada’nın önemli tahminleri:

Merkez Bankası faiz artırımını sürdürür!

Merkez Bankası’nın kararı biraz şahince ve gerekirse ek tedbir alınabilir mesajı da var. Seçimlere 2 ay kala bir zamanda bu yapılmayacak. Merkez Bankası sonuçları alacağız diyor ama hiçbir sonuç çıkmayacak buradan. Sayın Erdoğan’la pazarlıklar başlar ve 45 faiz enflasyonu düşürmez. 2024’ü 45 enflasyonla kapacağız ve oradan nasıl aşağıya ineceğiz kimse anlatmıyor. Tek haneli enflasyona inme niyetimiz varken, 6 ayda ve yılda bir ücretlere yapılan zam, enflasyon beklentisini katılaştırıyor. Biz yumuşak inişi nasıl yapacağız kimse bunu söylemiyor. Faizler artacak ve seneyi 45’le bitirecek olursak ve 2025’te de 30 dersek, seçimlerden sonra politika faizi artacak. 55-60’a kadar çıkacak. Nisan ayından itibaren Merkez Bankası’nın artan enflasyona tepki olmak üzere faizleri artırmasını bekliyorum.

Borsa’da satış dalgası başlar mı?

Şirketler, enflasyon kuralları muhasebesine yeni geçiyor. Bir konsensüs ortaya çıkıyor ve ilk çeyrekte banka karları yüzde 25 düşecek. Bunun borsada fiyatlandığını sanmıyorum. Banka karlarının düştüğü bir ortamda borsa çıkmaz. Faizler yükselirken hisse senetleri yükselmez. Bu temel bir kural ve bunu unutmamak gerekiyor. Merkez Bankası’nın para politikası görüldüğü kadar sıkı değil. Bankaların kredi talebi zayıf olduğu için mevduat faizlerini arttırmıyorlar. Merkez Bankası buna bir tedbir alacak ve 250 baz puanın faizlere yansımasını sağlayacak. Borsa’da yerel seçimlerde önce çok ciddi bir satış dalgası bekliyorum. Borsada kazanç yüksek ama risk fazla. Fakat faizler yüzde 50 ve garanti.

Jak Eskinazi, İzmir, Uşak, Aydın ve Manisa için önemli rakamlar paylaştı Jak Eskinazi, İzmir, Uşak, Aydın ve Manisa için önemli rakamlar paylaştı

Yerel seçim sonrası dolar / TL

Dolarda hızlı bir yükseliş olmaz. Mevduat faizlerinin yeteri kadar yükselmemesi dövize bir talep yaratıyor. Türkiye’den yabancı kaçışı yok. Vadesi gelen KKM’nin çıkışı var. Fakat dövize kaçacak parayı kontrol edecek bir durum var. Ben hiçbir meslektaşımı hedef almak istemiyorum. Seçimden sonra devalüasyon söylemini reddediyorum.

Editör: Ali ARASLI