Ekonomist Atilla Yeşilada, yerel seçimlerden sonrası için dolar tahminini açıkladı. Yeşilada, konkordato ve iflaslar için de önemli bir açıklama yaptı.
FXTV’ye konuşan Piyasaların Efendisi Atilla Yeşilada, iş dünyasının krediyle ilgili sıkıntısı olmadığını ifade etti.
Yeşilada, Mart 2024’e kadarki gelişmelere yönelik tahminlerini anlattı.
FÖŞ Atilla Yeşilada, şu konuların altını çizdi:
İş dünyası ağlamayı kessin, para var!
“Ekonomi hala çok sıcak ve soğutacak yöntem ne olacak? Bunu da bilmiyoruz. İhracatta çok ciddi sıkıntılar var. Kur ve kredi gibi sorunlardan kaynaklanmıyor bu. İş dünyası ağlamayı kessin. Avrupa’da resesyon var ve bu durum sorunlara yol açıyor. İthalat da artıyor. Bu ortamda enflasyonla mücadele oldukça güçleşir. Cari açık hala çok fazla. İşimiz hiç de kolay değil. Biz ya dışarıdan para bulacağız, ya da ithalatı düşüreceğiz. İthalatı düşüreceğimizi tahmin etmiyorum. Hükümet seçimlere kadar ihracatı azaltmayı göze almaz. “
Seçimlere kadar dolar ne olur?
“Bankalar kredi maliyetlerini yeniliyor. Finansman var. 9,5 mal ediliyor ve 14’e satılıyor. Kış aylarına doğru iflas ve konkordato tehlikesi yok. Enflasyon büyük bir bela olmaya devam edecek.
Seçimlere kadar ne kadar enflasyon o kadar devalüasyon. Dolar tahminimi vereyim. Ayda yüzde 4 enflasyondan seçimlere kadar yüzde 20 enflasyon bekliyoruz. Bugünden mart sonuna kadar doların en az yüzde 20 değer kazanmasına hazır olun.
Ama kriz yok. Bu Gazze savaşı dallanıp budaklanmasa, seçimlerden önce sallantılı kurla kimse güne başka.”