Mesele Ekonomi'ye konuşan Yeşilada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önünde şikayet kuyrukları endişesi için konuştu.

Yeşilada, “Kurumsal kredilerin oranı yüzde 20 ve enflasyonu da koyarsan eksi yüzde 40. Elbette bu insanlar Saray önünde kuyruğa girer” dedi.

Yeşilada’nın yaptığı açıklamaların önemli noktaları şöyle:

HALKIN FAİZ ARTIRIMINA TEPKİSİNİ ÖLÇMEK GÜÇ

-AKP ve Erdoğan’ın radarındaki en iyi kadro kuruldu. Bence onlar seçimi kazanacaklarını düşünmüyordu ve önümüzde bir yerel seçim var. Yerel seçim ekonomi programına gölge düşürüyor. Siyaset ve ekonomi yapılabileceklerin sanatıdır. Türkiye bir biat toplumu ve ses çıkaranlar çok ağır cezalar görüyor. Halkın ve iş dünyasının bu faiz artırımına tepkisini ölçmek güç. Faiz artıyor. Faizler, enflasyonun kafasını balyozla ezecek faizler değil. 50’ye 60’a çıksın, o zaman ortaya çıkacak.

3 MİLYON İNSANIN HALKA ARZA KATILMASI TOPLUMSAL BİR ÇILGINLIK

-Faiz artınca borsa düşer gibi bir düşünce doğru değil. Türkiye’de borsa arasındaki mantık arası ilişki tamamen kopmuş. Benim Twitter hesabıma giren her gün bir uyarı görür. 3 milyon insan bir halka arza katılırsa, burada toplumsal bir çılgınlık yaşanıyordur. Mantık varmış gibi konuşalım. Bir süredir uzak olan yabancılar borsaya geri dönüyordur. Bir diğeri de ekonomiyi faizle ve döviz kuruyla değil, baskılamak ve bunları bankalar aracılığıyla yapmak. Şimdi bunların yavaş yavaş kalktığını görüyoruz. Yerli yatırımcı borsa, konut ve arabadan çekilecek. Tasarrufa dönecek.

SARAY’IN ÖNÜNE ŞİKAYET KUYRUKLARI OLUŞUR MU?

-Seçimlere yaklaşırken programı sulandırma yoluna gidilmez. Sayın Erdoğan için yerel seçimler çok önemli. Ama şu anda Türkiye muhalefetten umudunu kesmiş durumda. Böyle devam ederse, biz gelecek ocak ve şubat ayında da faiz artışını görebiliriz.

“Sarayın önüne şikayet kuyrukları oluşacaktır düşüncesi var? Sizce nasıl olur?” sorusuna yanıt veren Yeşilada, şu açıklamaları yaptı:

“Sayın Erdoğan’ın bir gecede rüyasına ak sakallı dede girmez. Ama seçimleri atlatırsak belki o sabır devam eder. Getirisini almaya başlıyoruz. Ekonomik istikrar anlamında ve sıcak para anlamında. Türkiye’ye uzun vadede kredi de girmeye başladı. 800 milyon dolar krediden bahsediliyordu, şimdi 3.2 milyar dolar kredi olmuş. Alibaba.com Türkiye’ye gelmiş. Merkez Bankası rezervleri artmış. Sayın Erdoğan geri dönüşü alıyor ve niye yolundan vaz geçsin.

Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı

Türkiye’de tüketici kredisinden şikayet edenlere alma derler. İş dünyasının şikayetleri ciddi ve haklılar da. Fiyatını ödeyeyim de kredi bulayım diyenler de var. Ama kurumsal kredilerin oranı yüzde 20 ve enflasyonu da koyarsan eksi yüzde 40. Elbette bu insanlar Saray önünde kuyruğa girer. İş dünyasının desteğini ve oyunu kaybetmek ve kur denklemini nasıl kurar bunu bilmek imkansız. Yerel seçimler, AKP ve MHP’nin zaferiyle geride kalmadan, bu programın ömrü hakkında yorum yapmak imkansız. Eğer yerel seçimlerde CHP ve İYİ Parti kazanırsa, programın geleceği için yine garanti veremem."

Editör: Ali ARASLI