Uşak'ın İsmetpaşa Caddesi'ndeki bu dükkan ihaleyle 358 bine kiralanacak Uşak'ın İsmetpaşa Caddesi'ndeki bu dükkan ihaleyle 358 bine kiralanacak
Uşak’ta 38 yıl boyunca berberlik yapan Özkan Çam, Z kuşağının kafaya dövme ve ilginç stil talepleri nedeniyle mesleğini bırakarak emlakçılığa başladı. Uşak’ta kent merkezinde uzun yıllar Özkan Kuaför markasıyla hizmet veren Özkan Çam, çıraklık ve kalfalık dahil olmak üzere 38 yıl boyunca berberlik yaptı.
Özkan Çam1
Mesleğini son olarak, 1 Eylül Caddesi üzerindeki dükkanında devam ettiren Özkan Çam, kısa bir süre kolundaki kronik ağrıların da etkisiyle mesleği tamamen bıraktı. Eski işyerinin karşı arasına emlakçı açan Özkan Çam, 38 yıllık berberlik mesleğini neden sonlandırdığını anlattı.
Özkan Çam3
Pirli meslek olan berberlik, farklı bir alana doğru evriliyor
Berberliğin Hz. Muhammed (S.A.V.) döneminde gelişen bir pirli bir meslek olduğunu belirten Özkan Çam, önceki yıllarda berberlerin diş çekimi,  sünnetçilik ve ciltteki lekeleri temizleme gibi önemli işleri de yerine getirdiğini kaydetti. Berberlerin aynı zamanda müşterilerin sorunlarını dinlediğini ve yeni gelişmelerin hepsinden haberdar olduğunu belirten Özkan Çam, bir çok eski meslek erbabının yenilik adı altında saçma sapan taleplerden bunaldığını kaydetti.
Özkan Çam2
YÖRÜK SÖZÜ: SIRTIN YERE GELMEDEN KISMETİNİ DUVARA AS
“Yörükler’in bir sözü vardır; Sırtın yere gelmeden kısmetini duvara as” diyen Özkan Çam, şöyle konuştu:
“Yaptığınız işi en iyi olduğunuz zamanda bırakmanız iyidir. Ben daha uzun yıllar berberlik yapabilirdim. Benim için en temel neden Z kuşağının abes talepleri oldu. Kafasına dövme yaptırmak isteyen, saçının altına aslan veya çiçek figürü isteyenlerin sayısı çoğaldı. Bunların sağlığa zararlı olduğunu ifade ettim fakat gençlerin çoğu şimdi değişik ve zararlı alışkanlıklara meyil ediyor. Z kuşağına zarar göreceklerini bir türlü izah edemedik. Benim gibi diğer meslek büyükleri de bu noktada zorluk çekiyorlar. Benim kolumdaki ağrılar da artınca artık bırakmam gerektiğini iyiden iyiye düşünmeye başladım. Kararımı verdim ve 1 aydır emlak sektöründeyim”.
Özkan Çamaa
Covid-19’la birlikte 60 yaş ve üstü de kendi kendisinin berberi oldu
Covid-19 sonrasında 60 yaş üstününde berber alışkanlığının değiştiğini kaydeden Özkan Çam, şöyle devam etti: “Z kuşağı abuk sabuk isteklerde bulunurken, 60 yaş ve üstü de covid-19 pandemisinin etkisiyle kendi kendinin berberi oldu. Tabii bu durum da berberliği bırakmamızdaki etkenlerden biriydi. Daha önce ilimizde kurulan ve 24 dairenin yapıldığı, UĞRAŞ Yapı Kooperatifi’nin başkanlığını yapmıştım. Buradan emlak sektörüne bir yatkınlığım vardı. Emlakçılığı hakkıyla yapacağımı biliyorum. Henüz 1 ay oldu başlayalı ve berberlikle kurduğumuz diyaloglar sayesinde, kısa sürede çok iyi yerlere geleceğimizi de biliyoruz”.  ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI