Son dönemlerde artan zeytinyağı fiyatları dikkat çekiyor. Zeytinyağı fiyatlarındaki oynaklığın sebebi hakkında Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar, bilgi verdi.

Fiyatların yurtdışında tespit edildiğini belirten Uçar, TARİŞ’i beklediklerini kaydetti. Ali Uçar, fiyatların neden bu denli yükseldiğini ifade etti.

Yurtdışında fiyatın 8 euro olduğunu belirten Başkan Ali Uçar, şöyle söyledi:

“Yurtdışında fiyatlar zıpladı ve kilogramı toptan alış fiyatı 8 euro. 240 TL’ye bu yağ yurtdışına toptan gidiyor ve bunu niye yurtiçinde 120 TL’ye satsın”.

Başkan Ali Uçar, şu tespitlerde bulundu:
“200 TL sadece zeytinin maliyeti”
“Fiyatlar yurtdışında tespit oluyor. İtalya ve İspanya’daki küresel iklim krizi nedeniyle rekolte düştü. Yurtdışında fiyatlar zıpladı ve kilogramı toptan alış fiyatı 8 euro.
240 TL’ye bu yağ yurtdışına toptan gidiyor ve bunu niye yurtiçinde 120 TL’ye satsın. Zeytinin kilogramı 40 TL ve bunu sıktığında 5 kilogramdan 1 litre yağ çıkıyor. 200 lira otomatik olarak maliyet var. Teneke ve ambalaj maliyeti de var ve 250-300 TL çok uygun rakamlar. Geçen yıl 300 liraya çalışan toplama tayfası, 600 liraya çalışıyor.”
Avrupa’da litre başı 1 euro, Türkiye’de 0,80 kuruş destek veriliyor
“Kırmızı ışık trafik cezası 10 yıl öncekiyle şimdiki bir mi? Ama biz 10 yıldır litre başına 0,80 kuruş zeytinyağı desteği alıyoruz.
Zeytinde de kilogram başına 0,25 kuruş destekleme var. Avrupa’da 0,90 ve 1,20 euro arasında bir teşvik var. Ortalama 1 euro teşvik var. Bizde 10 yıldır olan fiyat hiç güncellenmedi.
Artık evrak maliyeti nedeniyle kimse teşvik parasına bakmıyor. Çünkü uğraşması daha maliyetli. Orada bir eksikliğimiz var ve teşvik az olunca bütün yük üreticinin sırtında.
İspanya ve İtalya kendini toplar ve rekolte 1,5 milyon tona ulaşırsa işler değişir. Bizden yağ almayı bırakırlarsa, bu zeytin dalında kalır. Bir anda yağın maliyeti geriye geleceği için çiftçi bunu toplamaz.”
Zeytinyağı fiyatları niye arttı?
“Fiyatları TARİŞ açıklıyor ve geçen yıl 74 TL ile başladı ve kapanışta zeytinyağı 220 TL oldu. İhracat açılırsa bu mal yine gidecek. Planlı bir şeyler olması lazım. Hepsini yurtdışına verirsek ve ambalajlı satarsak iç piyasada fiyat yükselecek.
Serbest piyasada 230 liradan satan adam niye 120 liraya versin. Bu yıl rekolte düşük. 420 bin ton rekolte vardı ve bu yıl 210 bin ton olacak.
Geçen yılki stokta 150 bin ton var. Afrin’den de gelecek ve 400 bin ton zeytinyağı olacak. Bunun 150 bin tonunu içeride tüketiyoruz. Bizim tüketimden kaynaklı bir fiyat artışımız yok. Buna iç piyasada talep yok. Kişi başı 2 litre ortalama tüketim var.
Kuraklık, ihracat yasağı ve maliyetlerin artışı fiyatı etkiliyor. Biz kişi başı 10 litre zeytinyağı yeriz, bize lazım olur ama öyle bir şey yok. Üretimimiz 400 bin ton ve fiyatların artmaması lazım değil mi? Talepten fazla arz var ve fiyatlar enflasyon ve ihracat talebi nedeniyle arttı.”
HABER: ALİ ARASLI