Uşak'ta pazartesi günü kar yağışı var Uşak'ta pazartesi günü kar yağışı var
Maden şirketlerinin Murat sevdası bir türlü bitmiyor. Murat Dağı’na altın madeni kurmak isteyen bir şirketle yapılan mücadelenin benzeri, Muratdere köyünde devam ediyor.
Bir süredir bakır ve mobilden madeni kurulması için çalışmalar Muratdere köyü de direniyor. Tıpkı Murat Dağı gibi binlerce ağacın kesilmesi durumu söz konusu olan Muratdere’ye gezi düzenlenildi.
muratdere4
Eskişehir Çevre Derneği (ESÇEVDER) Muratdere’deki ormanlarda doğa yürüyüşü yaptı. Bozöyük Arama Kurtarma Derneği ve Kent Konseyi’nin organize ettiği yürüyüşe katılan ESÇEVDER, buradaki doğaya farkındalık oluşturdu. Bozöyük Kent Müzesini gezen ESÇEVDER üyeleri, buradaki eserleri de inceledi.
ESÇEVDER Başkanı Sadık Yurtman, bir değerlendirme yaptı.
muratdere3
Murat Dağı'nın kaderini Muratdere de yaşıyor
Yurtman, burada kurulacak olan maden projelerinin doğayı tahrip edeceğini ifade etti. Bölgeye bakır ve mobilden madeni kurulmasının gündemde olduğunu ifade eden Yurtman, şöyle konuştu:
muratdere2
“Türkiye’nin dört bir yanı cennet bir vatan ve buradaki ormanlık alanlara madenciler göz dikmiş durumda. Murat Dağı’nda altın madeni ve Muratdere’de de bakır ve mobilden madeni sorunu var. Bu madenlerden para kazanan belli başlı şirketler var. Fakat kaybeden vatandaş oluyor ve halkımıza miras kalan doğa talan ediliyor. Bizler bu noktada üzerimize düşeni yapacağız ve mücadeleyi sürdüreceğiz. Bölgedeki ağaçların korunması için ESÇEVDER olarak tüm kurum ve kuruluşlarla ortak hareket edeceğiz” dedi.
muratdere1
Yurtman, daha önce yaptığı açıklamada Murat Dağı’na da destek çalışmaları yaptıklarını ifade etmişti.
 
MURAT DAĞI'NA ALTIN MADENİ PROJESİ!
Öte yandan Uşak, Kütahya, Eskişehir ve Ankara'ya kadar su kaynağını dağıtan Murat Dağı'nın başı dertte. Murat Dağı'na altın madeni kurmak isteyen şirket, tekrar ÇED başvurusu yaptı. Uşak, Kütahya ve Eskişehir'deki çevreciler, bu durama tepki gösterdi. Murat Dağı ve Muratdere korunması gereken 2 doğal ve güzel bölge.
muratdere