Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti! Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti!
Artan zeytinyağı fiyatları nedeniyle marketlerdeki etiketler arasında uçurumlar oluştu. Bir süre önce fiyatlarda sağlanan normalleşme yeniden bozuldu.
File ve Migros arasındaki zeytinyağı fiyatı yine fark gösterdi. Bunun dışında File ve kardeş markası BİM’de aynı ürünün fiyatı ciddi değişkenlik gösterdi. Uşak’ta faaliyet gösteren market fiyatlarını inceledik.
File, Bim, Mirgos ve Şok marketlerdeki Komili Marka zeytinyağının fiyat farkları dikkat çekti. Bir süre önce makul seviyelere gelen natürel sızma zeytinyağı yine farklılık gösterdi.
TARİŞ’in 295 TL’lik alım fiyatı üzerine bu farkların oluştuğu düşünülüyor. Fakat bu da doğru değil, çünkü TARİŞ herkesten aynı fiyata ürün almıyor. İşte Komili natürel sızma zeytinyağının marketlerdeki uçurum seviyesinde farklı fiyatları:
migros-1
Eski akraba markalar Migros ve Şok Market arasında dağlar fark
Bir süre önce Koç Grubu’ndan Ülker Grubuna satılan Şok Market’in Komili zeytinyağı fiyatı, Migros’un çok gerisinde kaldı. 1 litre Komili Natürel sızma zeytinyağı Şok Market’te 142,90 TL’ye daha ucuza alınabiliyor. Aradaki bu fark çok dikkat çeken bir rakam. Tüketici bu fiyatın üzerine biraz ilave yaptığında, 1 litre daha zeytinyağı alabiliyor. İşte Migros ve Şok’un zeytinyağı fiyatları:
Migros
1 litre pet şişe Komili Natürel Sızma Zeytinyağı-357,90 TL
1 litre pet şişe Komili riviera zeytinyağı-288,90 TL
1 litre Yudum Egemden Riviera zeytinyağı 340,90 TL
şok-1
Şok Market
1 litre pet şişe Komili Natürel Sızma Zeytinyağı-215 TL
1 litre pet şişe Komili riviera zeytinyağı-169 TL
1 litre pet şişe Lio sızma zeytinyağı 179 TL
1 litre pet şiye Lio riviera zeytinyağı 171,50 TL
file2-3
Kardeş marketler BİM ve FİLE’de de uçuk farklar var!
Halen kardeş olan BİM ve FİLE marketlerdeki fiyat farkları da dikkat çekmiyor değil. Komili marka zeytinyağının fiyatı BİM ve FİLE’de ciddi fark ediyor. 1 litre pet şişe Komili Natürel Sızma Zeytinyağının fiyatı aynı grubun 2 marketinde 107,90 TL fark ediyor. Tüketici olarak 2 market arasında yüzde 20 gibi bir farkın olmasına makul bakıyoruz. Fakat zeytinyağı fiyatlarındaki makasın çok farklı olması ister istemez dikkat çekiyor. İşte BİM ve FİLE’nin zeytinyağı fiyatları:
file-3
File Market
1 litre pet şişe Komili Natürel Sızma Zeytinyağı-322,90 TL
1 litre pet şişe Komili riviera zeytinyağı-270,90 TL
BİM Market
1 litre pet şişe Komili Natürel Sızma Zeytinyağı-215 TL
1 litre pet şişe Komili riviera zeytinyağı-195 TL
bim
Amerika’nın saygın gazetesinde zeytinyağı manşet oldu
Zeytinyağı fiyatları, şu anda bir çok ekonomi gazetesinde önemsenen bir konu. Türkiye’de kişi başı ortalama yıllık 2 kilogram tüketilen zeytinyağı, gelişmiş ülkelerde 17 kilolara kadar çıkıyor. Avrupa’da ve ABD’de ciddi bir ihtiyaç. Zeytinyağı fiyatlarındaki oynaklık o derece önemsendi ki; New York Times Gazetesi dahi bunu manşetine taşıdı. 5’lik teneke Marmarabirlik, Tariş ve Komili soğuk sıkım veya natürel sızma zeytinyağına bu yıl erişim zor. 5’lik teneke Marmarabirlik, Tariş ve Komili soğuk sıkım veya natürel sızma zeytinyağı fiyatları da 1500 TL dolaylarında satılıyor.
UŞAK PORT HABER//
Editör: Ali ARASLI