Enflasyon rakamları belli oldu! Aylık yüzde 1,64 ve yıllık da yüzde 71,60 artış! Enflasyon rakamları belli oldu! Aylık yüzde 1,64 ve yıllık da yüzde 71,60 artış!

Son gelen akarkyakıt zamlarının ardından şehirlarası ulaşım fiyatlarına da zam yapıldı. Dün 580 TL olan Uşak-İstanbul arası yolcu taşıma ücreti, 670 TL'ye çıktı. Buna göre yapılan zam oranı yüzde 15 ila yüzde 16 arasında kalırken, sektör temsilcileri uzunca bir süredir 580 TL olan fiyatın gelen akaryakıt zammıyla bilikte güncellenmesinin de bir anlam ifade etmediğini belirtti. Asgari ücrete gelen zam ve akaryakıttaki ÖTV artışı karşısında, yapılan zammın makul olduğunu belirten sektör kaynakları, "Akaryakıta gelen ÖTV çok yüksek ve ulaşım şirketlerine yönelik. Şirketler bazı vergilerden muaf tutulursa, fiyatlar daha makul seviyelerde seyreder. Fakat her geçen gün artan akaryakıt, yedek parça ve diğer bakım giderleri zaten sektörün belini büküyor. Personel ve yolcu memnuniyeti için yapılan ikram ve diğer unsurları hesaba hiç katmadan konuşuyoruz. Bunlar da eklendiğinde ciddi maliyetler karşımıza çıkıyor. Mecbur zam yapmak zorunda kalıyoruz" dedi. 

KENTTEKİ BİR FİRMA HENÜZ ZAM YAPMADI

Öte yandan Uşak'ta faaliyet gösteren bir şirket henüz zammı hayata geçirmedi. Söz konusu işletmede fiyatlar halen 580 TL bandında. Fakat yakın zamanda burada da fiyat güncellemesi olabilir. 

Editör: Ali ARASLI