Dilipak, eski Uşak Valisi Kocabıyık’ın açtığı davada beraat etti

Yangından zarar gören Sivaslı Cinoğlu ve Hanoğlu köyü sakinlerini ziyaret ettiler Yangından zarar gören Sivaslı Cinoğlu ve Hanoğlu köyü sakinlerini ziyaret ettiler

Bir dönem kendisine Uşak Valiliği görevi verilen ve covid-19 döneminde caddede vatandaşı azarlamasıyla medyada yer alan Funda Kocabıyık’ın hakaret davası açtığı, gazeteci ve yazar Abdurrahman Dilipak için beraat kararı verildi.

Uşak’ta bir dönem valilik yapan Funda Kocabıyık, covid-19 pandemisinin başladığı döneminde, İsmetpaşa Caddesi’nde vatandaşa maske takmadığı ve mesafeye uymadığı gerekçesiyle kızmış ve bu durum, valilinin vatandaşı azarlaması olarak medyaya yansımıştı. Söz konusu durumu, İYİ Partili Ümit Karacan bir tweet atarak eleştirmişti. Karacan’ın attığı tweeti “Vali var, vali var. Biri yanlış yaptı diye eleştirirken keşke Recep Yazıcıoğlu gibi güzel örneklere aynı şekilde sahip çıkabilseydik’’ sözleriyle retweet eden gazeteci ve yazar Abdurrahman Dilikap hakkında, Uşak 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. O dönem Uşak Valiliği görevini  üstlenen Funda Kocabıyık’ın şikayeti üzerine açılan hakaret davası, beraat kararıyla sonuçlandı. Mahkeme, Abdurrahman Dilipak’ın yaptığı eleştiriyi hakaret olarak görmedi.

SÖZ KONUSU İFADE SUÇ TANIMINDA DEĞİL

Mahkeme, söz konusu eleştiriyi “İfade özgürlüğü ve eleştiri hürriyeti” kapsamında değerlendirerek, CMK’nın madde 223/2-a kararı gereğince yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmadığı hükmüyle beraate karar verdi. Zaman zaman AK Parti Hükümetine yönelik de eleştirilerde bulunan gazeteci ve yazar Abdurrahman Dilipak, lehine hükmedilen beraat kararı, Funda Kocabıyık vekili tarafından 7 gün içerisinde istinaf kanun yoluna başvurulmadığı takdirde kesinleşecek.

Editör: Ali ARASLI