Uşak Dikendere’deki minik şelale ortadan kalktı Uşak Dikendere’deki minik şelale ortadan kalktı
Dün eylem yapan bazı UMPAŞ mağduru eski çalışanlar, yaşadıkları sorunlar nedeniyle AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş’i de sorumlu tuttu. UMPAŞ’a kayyum atanmasını engellediği gerekçesiyle eleştirilen Milletvekili Güneş, konuyla ilgili gazetemize bir açıklama yaptı.
Kendisinin de 7 bin mağdurdan biri olduğunu kaydeden Güneş, şu mesajı verdi: “Oradaki işçiler tazminatlarının hesaplarını daha önceki ve şimdiki yönetimden sorsunlar”.
Söz konusu eleştirilerin doğrulup payı olup olmadığına dair sorumuza yanıt veren Güneş, şu açıklamaları yaptı:
Umpaş1

UMPAŞ’A KAYYUM İÇİN KİMSE GİRİŞİMDE BULUNMADI!

Umpaş'ın yönetimlerini tasvip etmediğini dile getiren Güneş, işçilerin mağdur olmaması için zaman zaman çalışmalar yaptığını anlattı. Güneş, UMPAŞ hakkında şu ifadeleri kullandı: “Yönetimleri tasvip etmesem de oradaki işçilerin mağdur olmaması için, kurumun çalışması için zaman zaman yardımda bulundum. Buraya Kayyum atanması ile ilgili hiçbir zaman hiçbir girişimde bulunan olmadı. Bildiğim kadarı ile bunun yapılabilmesi kanunen zaten mümkün değil. Sadece ortaklar çoğunluğu oluşturup karar alırsa ve mahkemeye başvurursa, mahkeme kayyuma karar verirse o zaman kayyum atanabilir. Öyle bir girişim de bildiğim kadarı ile olmadı. Bunlar tamamen dedikodu.”
Ismail Güneş-3

İŞÇİLER ŞİMDİKİ VE ÖNCEKİ YÖNETİMLERDEN HESAP SORSUNLAR

“Oradaki işçiler tazminatlarının hesaplarını daha önceki ve şimdiki yönetimden sorsunlar” diyen Güneş, şöyle devam etti: “Ben orada ne yönetim kurulunda bulundum, ne de idarecilik yaptım.  Milletvekili ile hiç alakası olan bir konu değil tamamen özel bir şirket. Ben de buranın 7000 ortağından biriyim ona bakarsan tüm ortaklar gibi ben de mağdurum.  UMPAŞ’ın bu hale gelmesinin nedeni ortakların zamanında iyi bir genel başkan seçemeyişi ve gelen idarecilerin maalesef şeffaf ve adil bir yönetim sergilemeyişidir. Zamanında hesap sorgulamamasıdır.  Burada çalışan kardeşlerimiz için üzücü bir durum. Hem ekmeklerinden oluyorlar, hem de tazminatlarından oluyorlar tabii ki bizim yapabileceğimiz bir şey olsa mutlaka yaparız. Ama devletin buraya kanunen ne Kayyum ataması mümkündür ne de başka bir şekilde müdahale etmesi mümkündür”.
Umpaş2

SİYASİLER UMPAŞ İÇİN BANKALAR KREDİ VERSİN DİYE YARDIMCI OLDU

UMPAŞ’a kredi verilmesi için siyasetçilerin zaman zaman araya girdiğini aktaran Güneş, şöyle söyledi:
“UMPAŞ kurtulsun diye siyasiler, zaman zaman bankalardan kredi verilmesi yönünde yardımcı oldular.  Ama maalesef iyi değerlendiremediler ve artık kredi kullanabilecek durumlarda kalmadı. Keşke bizim yapabileceğimiz bir şey olsa da yapsak ama maalesef mümkün değil. İşçilerimiz tazminatlarını sadece burası satışa çıkarılırsa o zaman alabilirler. Alacaklı bir banka tarafından zamanın da satışa çıkarılmıştı.  Fakat onu da birileri engelledi. Allah sonuna hayır eylesin. Bizim için üzücü olan bizimle hiç alakası olmayan, sorumluluk alanımızın dışında olan bir konu da insanların bilmeden, elinde delili olmadan bizlere iftira atarak hakkımızda ileri geri yazmış olması tabii ki kul hakkı bu insanlara olan hakkımı helal etmiyorum. Bunu yazanlar iddialarını ispatlamazsa müfteridir”. ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI