AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Mart 2024 yerel seçimleri için aday adaylığı sürecinin başlayacağını belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, başvuru aidatı değil bağış alacaklarını kaydetti. Yavuz'un verdiği bilgilere göre süreç şöyle işleyecek:

Büyükşehir 50 bin TL ve il belediyeleri 30 bin TL verecek. İlçeler 20 bin TL, beldeler 10 bin TL bağış verecek.

Büyükşehir meclis üyeleri 10 bin TL ve diğer illerde de 5 bin TL bağış alınacak. Bağışlar, Gazze’nin temel insani ihtiyaçları için AFAD’a aktarılacak.

18-30 yaşta yüzde 50 ve engellilerden de yüzde 25 oranında bağış alınacak. Genel Merkez Yöneticileri başvuru yapamayacak.

İl Başkanları ve İlçe Başkanlarından da müracaat alınmayacak. Mevcut Belediye Başkanlarının tamamının müracaat alınmayacak.

Bunların ardından teşkilat temayülü gerçekleşecek. 19 Kasım 2023 Pazar günü 10 ve 16’da temayül yapılacak. MYK ve MKYK ili Milletvekillerinden oluşan heyet temayülleri gerçekleştirecek.

BUGÜN ONLINE ADAYLIK BAŞVURUSU ALINACAK

Aday adayları bugün itibariyle online olarak başvurularını yapabilecekler. Bugün açılacak olan sistem sayesinde AK Parti Belediye Başkan ve meclis üyesi adayları müracatlarını yapacaklar. 

YEREL SEÇİM BAYRAMDAN SONRA YAPILACAK MI?

Barış Metin, Uşak'ın altyapı sorununu çözeceğini taahhüt etti Barış Metin, Uşak'ın altyapı sorununu çözeceğini taahhüt etti

Yerel seçimlerin Ramazan bayramından sonra olup olmayacağına dair bir soru soruldu. Soruya yanıt veren Yavuz, bunun gündemde olmadığını ve TBMM'den böyle bir karar çıkması gerektiğini kaydetti. 

2024 Mahalli İdareler Seçiminde AK Parti'den aday adayı olmak için linki buraya ekleyeceğiz... 

Uşak'ta aday adayları olacak mı?

Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarına göre Uşak'ta mevcut Belediye Başkanı Mehmet Çakın, başvuru yapmadan değerlendirilecek. Benzer şekilde İl Başkanı Himmet Yaşar ve Merkez İlçe Başkanı Mehmet Bayar da böyle bir düşüncesi varsa, başvuru yapmayacak. Yönetim bazında değerlendirmeler, aday adaylığı sürecinden ayrı tutulacak. 

Uşak'ta mevcut Belediye Başkanı Mehmet Çakın'ın yanı sıra; eski vekil Mehmet Altay, Basri Yıldırım, Mehmet Bayar, Altan Tufan, Mehmet Gün kulislerde göreve talip isimler olarak konuşuluyor.  

İstanbul'da Murat Kurum adı konuşuluyor!

AK Parti için önemli olan belediye şu anda İstanbul olarak dikkat çekiyor. AK Parti'nin İstanbul'da aday göstereceği ismin büyük bir ihtimalle Murat Kurum olacağı konuşuluyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın da adı İstanbul için geçti. Fakat İstanbul adayı gibi çalışan eski Bakan Murat Kurum'un Mart 2024'te İstanbul adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

KESİN ADAYLAR 20 ŞUBAT'A KADAR BELLİ OLACAK

AK Parti’nin MHP’yle ittifak görüşmeleri devam ediyor. Cumhur İttifakı partileri süreci konuşuyor. Adayların Yüksek, İl ve İlçe Seçim Kurullarına verilmesi 18-20 Şubat 2024’te verilecek. YSK bu süreçte kesin adayları alacak.

UŞAK PORT HABER///