Türkiye’de orta sınıfın son 5 yılda gerilemesi hakkında konuşan Yeşilada, şöyle konuştu:

Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti! Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti!

“Burada 2 teori var ve bunlardan biri Erdoğan’ın bilinçli olarak orta sınıfı dağıttığıdır. Onlar da sosyal yardımlarla yaşayan ve AKP’yle siyasi sadakat göstereceği düşünülüyor. Bu bir düşünce ve ispatlanamaz. Bunun dışında orta sınıfın istemsiz olarak devlet tarafından kemirildiğini söylemek daha mantıklı geliyor bana.

Orta sınıf statükoyu ve istikrarı korumayı sever. Radikal akımlara oy vermez. İşçi ve sermaye arasında Marx’ın dediği gibi ara vazifesi yapar. Orta sınıfın belli beklentileri var ve orta sınıf üretken. Üretmesi karşılığında siyasette söz hakkı istiyor.”

İstanbul’daki orta sınıfın Dante’nin Cehennemini yaşadığını belirten Yeşilada, şöyle devam etti:

“Gittikçe fakirleşiyoruz ve şehir kanımızı emiyor. Beylükdüzü’nde oturan beyaz yakalı çiftin ömrünün yarısı yolda geçiyor. Ulaşıma harcadığınız para ve zaman yaşamın kalitesini düşünüyor. Kira artışı yüzde 25 falan bunlar çok doğru değil. Soğan deposu basarak kıtlığa çözüm bulamadıkları gibi bu durum da böyle. Ben beğendim bunu alayım beğenmedim bunu alayım”.

Editör: Ali ARASLI