Ekonomist Selçuk Geçer, tarımın bittiği ülkelerin Somali gibi olacağını ve Türkiye’nin de bu tehlikeyle karşı karşıya olduğunu belirtti. “Bu kıyamet herkesi yakar” isimli videoyu yayınlayan Selçuk Geçer, elmas madenlerinin bir dönem konuşlandığı Somali ve diğer Afrika ülkelerinde tarımın bitirildiğini ve bu ülkelerin açlıkla karşı karşıya kaldığını belirtti.

SOMALİ VE UGANDA BİRİLERİNİN BASKISIYLA BU HALE GELDİ

Geçer, “Bütün dünyada böyledir ve bu tarımını geliştiremeyen ülkeler yok olmuştur. Afrika’da birilerinin baskılarıyla Somali, Uganda ve Nijerya oluştu ve bunlar sömürge ülkesi haline geldi. Sömürge ülkesi olmak istemiyorsak, çiftçini kalkındırmak ve geliştirmek zorundasın. Tarım ihracatını bırakmak zorundasın. Benim ne kadar buğdaya, ne kadar, domatese ve ne kadar ete ihtiyacım var diye ne yapmam gerekiyor diye bakman lazım.  Bunları planlar ve buna göre üretim yaparsın. Türkiye’de 100 birim üretim varsa 101 ürettiysen 1 birimi anacak satarsın.  Dünyada bir gelişim varsa, önce tarımını geliştirirsin” dedi.

Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı

BU KIYAMET HERKESİ YAKAR!

“Tarımdan sonra sanayini ve KOBİ’lerini kalkındırırsın ve mümkün olduğunca ham madde üretimi yapar ve kendi ürününü üretip ucuz olmasını sağlarsın” ifadesini kullanan Geçer, şöyle devam etti: “Kendi ihtiyacını karşılar ve geriye kalanı ihraç edersin. Her bulduğunu satmazsın ve bunu yaparsan ve vatandaşa daha pahalıya satarsın. Çin bu kadar güçlü olduysa bunun temelinde bu var. Çin’de çıkacak bir büyüme krizi, artık sadece Çin’i ilgilendirmiyor. Çin’de kopacak kıyamet bütün dünyayı etkileyecek. Çin’deki sorun Türkiye’yi de etkiler. Türkiye’de kriz çıksa, buna sevinirler. Büyük ülkenin batması, büyük sorunlar yaratır. Kimse hamaset yapmasın, biz dünya ekonomisinin yüzde 1’iyiz. Bugün Çin, dünya ekonomisinin yüzde 30’u”.

1 KİLO ET ALIRKEN ARTIK 150 GRAM ET ALMAYA BAŞLADIK

Geçer, “Eskiden 1 kilogram et alırken bugün 150 gram et alabiliyorsunuz. Artık ithalat burada daha baskın hale geliyor ve sen bir sömürge ülkesi haline geliyorsun. Bugün muhalefet niye paramız değersiz der. Bugün Japon Yeni değersiz, Euro değersiz hale getirmeye çalışıyor ve Rusya da aynısını yapıyor. Çünkü rekabet gücünü artırmaya çalışıyor. Türk Lirası, Amerikan dolarının yerine geçmiştir ve bütün dünya buraya geliyordur. Ama senin ülkende yanlış bir politika var, çapraşık bir ekonomi var” diye konuştu.

Editör: Ali ARASLI