Uşak İsmetpaşa'daki olaya polisin 30 dakika sonra gelmesi tepki çekti Uşak İsmetpaşa'daki olaya polisin 30 dakika sonra gelmesi tepki çekti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli olmayan milyonlarca esnafı ilgilendiren açıklamalar yaptı. 9000 prim gün sayısına göre emekli olan esnafın normal işçiye göre geç emekli olmasının önüne geçilecek ve esnafı 7000 gün içinde emekli olacak. Konuyla ilgili Hürriyet’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Abdülkadir Selvi’ye açıklamalar yapan Bakan Işıkhan, yeni bir formül üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Bağ-Kurluların prim sıkıntısının bulunduğunu belirten Bakan Işıkhan SSK’lar için yeterli olan 7 bin 200 günlük prim ödemenin yeterli sayılırken, esnafın 9 bin gün prim ödediğine ve bunun adaletsizlik olduğuna dikkat çekti.

Selvi’ye özel açıklamalar yapan Bakan Işıkhan, Bağ-Kurlu esnafın emeklilik süresinin 7 bin 200 güne düşeceğini ve böylelikle aradaki 1800 fazla primin önüne geçileceğini ifade etti.

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM GELECEK

Emekliye seyyanen zam yapılacak ve buna göre en düşük aylığın oransal bir şekilde yükseltilmesi için de çalışma olacak. Ekim ayından itibaren Meclis gündemine girecek olan konuyla ilgili henüz net bir durum yok. Fakat emekliye Mart 2024 seçimlerinden önce ciddi bir zam gündeme gelebilir.

Editör: Ali ARASLI