Özkan Yalım’ın oy birliğiyle zam yaptık dediği karara AK Partili Sabancı tepkili Özkan Yalım’ın oy birliğiyle zam yaptık dediği karara AK Partili Sabancı tepkili
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bağımsız adaylarla ilgili çıkışı dikkat çekti. Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı ve diğerleri için AK Parti’ye geri dönüş, bazıları için mümkün görülmüyor. Fakat bunun örneği var, partiye giremez denen bir başkan, bakan olarak görev aldı.
Uşak’ın Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı’nın AK Parti’de ayrılıp bağımsız aday olması, kentte bir ilk olma özelliği taşıyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın bağımsız adaylara yönelik çıkışı da bir kısım medya tarafından Banaz’a uyarlandı. Erdoğan, yeniden seçimi kazananlara AK Parti’nin yolunu kapattığını duyurdu. Peki daha önce benzer durum ne zaman yaşandı ve Erdoğan bağımsız aday olup kazananlara kapıyı tamamen kapattı mı?

ZAFER ARPACI VEYA DİĞER BAĞIMSIZLAR 2. FAKIBABA OLABİLİR Mİ?

Daha önce yaptığımız bir haberde, Zafer Arpacı’nın bağımsız adaylığının 2009’daki Ahmet Eşref Fakıbaba’yı çağrıştırıyor. O dönemde Fakıbaba, halkın yoğun teveccühüyle tekrar aday olarak istenmiş fakat AK Parti, kendisini aday göstermemişti.
Erdoğan, Fakıbaba için de benzer ifadeleri kullanmıştı. Hatta Fakıbaba’ya gönderme yapmıştı. 7 Mart 2009’da Topçu meydanı mitinginde, şu ifadeleri kullanmıştı:
“Beyefendi, zaten kendini yalnızlığa itmiş. AKP treninden inen bir daha binemez. Seni belediye başkanı yaparken güzel de, değişiklik yapacağız dediğimizde niye rahatsız oluyorsun. O zaman da gidip, yine bağımsız aday olsaydın. Niye olmadın, sormazlar mı. Şimdi sen tek başına aday oldun mu, yarın belediyede grubunu kimle oluşturacaksın? Peki bu noktada bundan sonraki çalışmalarda acaba bundan önce aldığın gücü, o kaynağı nereden bulacaksın.”

FAKIBABA, BİR DAHA GİREMEZ DENİLEN AK PARTİ’YE BAKAN OLARAK GERİ DÖNDÜ

Bu süreçte Fakıbaba, Şanlıufra gibi büyük bir kentte bağımsız olarak seçimi yüzde 44’le kazandı.
Seçimden sonra Fakıbaba, Numan Kurtulmuş’un başında olduğu Saadet Partisine geçti. Kurtulmuş’un partiden tasfiyesiyle birlikte buradan ayrıldı ve yıllar sonra AK Parti’ye tekrar katıldı. 2009’da “AK Parti treninden inen bir daha binemez” eleştirisinde bulunan Erdoğan, 2013’te partisine tekrar katılan Fakıbaba’ya ‘hadi hayırlı olsun’ demişti. Fakıbaba, Başkanlık sisteminin ilk Tarım Bakanı olmuş ve uzunca bir dönem sonra tekrar yollarını ayırmıştı.  
Editör: Ali ARASLI