MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli grup toplantısında ekonomiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Açıklamalarında Ekonomide rasyonel zemin mesajı veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e örtülü mesaj veren Bahçeli, faiz artışını doğru bulmadığını söyledi.

Bahçeli’nin Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken kullandığı şu ifade de dikkat çekti: “Yeni bir Babacan vakasını Türkiye’nin hiç de hak etmediğini söylemek bizim sorumluluğumuzdur.”

BAHÇELİ’NİN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI ŞÖYLE:

Her an seçim olacak gibi bütün demokratik ihtimallere hazır olmak zorundayız. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi tamamlansa da Türkiye yeni bir seçime doğru ilerlemektedir. Böylelikle peş peşe eklemlenen seçim gündemi milli iradeyle tamamlanacaktır. MHP bu sürece hazırlık aşamasını tamamladı. Birinci stratejimiz mevcut başkanları muhafaza ederek yenilerini ve hatta çoğunu eklemektir.

İkinci hedefimiz Cumhur İttifakı’nın doğasına göre hareket etmek ve muhalefetteki belediyelerin yürek yaralarına son vermektir. Bir ekonomik sistemin sorunlu bir ekolojik sistemle nasıl ikna edileceği henüz açıklanmamıştır. Her gün 1 fincan kahvenin yarısıyla geçinmeye çalışan insanlar varken, ekonomide yeni ufukların açılacağı cevabını hala bulamamış bir muammadır.

Atanamayan Uzmanlar, TBMM'de vekillerle görüştü Atanamayan Uzmanlar, TBMM'de vekillerle görüştü

FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ İÇİN AÇIKLAMALARI

Ekonomide güven ortamını kalıcı ve kurumsal hala getirmek müşterek vazifemizdir. Açık veren bütçenin sebeplerinden biri iç borç artışıdır ve durgunluk politikasına mahkum olan bir ekonomide iç ve dış borç artışı felaketin bir diğer adıdır. Gelirlerin artışı için belli başlı seçenekler vardır. Büyümeyi sağlama, fiyat istikrarı ve alınan borçlarla hazineye gelir yaratacak üretken varlıklara yatırım yapmaktır. Dünyadaki trendin aksine Türkiye ekonomisi 11 çeyrektir büyümektedir. Bu yılki büyüme de yüzde 4’tür. Bizim görüşümüze göre ekonomik özgürlük taviz verilmemesi gereken kuşatmadır. Toplumun her kesimini kurdaki dalgalanmalara karşı alım gücümü istikrar içinde tutmak ekonomi yönetiminin başlıca sorumluluğudur.

Son günlerde politika faizinin artışını yükseltmek için iç ve dış lobiler faaldir. Küresel finans çevreleriyle iç piyasa aktörleri, PPK’nın 22 Haziran’daki toplantıya kitlenmiştir. Bize göre bu durum doğru ve hakkaniyetli bir gelişme değildir. MHP’nin faize bakışı bellidir ve değişmemiştir. Teorik olarak faiz artışı üretimi zorlaştıran ve kredi ihtiyacını kısıtlayan bir tercihtir. Türkiye için alınması gereken kısa dönemli ve can yakan tedbirler vardır.

BAHÇELİ’NİN KILIDAROĞLU İÇİN SÖYLEDİ ŞU SÖZLER DİKKAT ÇEKTİ

“Yeni bir Babacan vakasını Türkiye’nin hiç de hak etmediğini söylemek bizim sorumluluğumuzdur.”

Editör: Ali ARASLI