Merkez Bankası'nın faiz artışı, ihtiyaç ve tüketici kredilerinin önüne geçecek gibi görünüyor. Fakat bu durum, bazı bankaların özel promosyonlu kredi uygulamalarını artırabilir. İşte olası promosyonlarla ilgili değerlendirmeler. 

Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı

Önceki toplantıda enflasyonun ana eğilimini düşürme ve orta vadede tek haneli enflasyon hedefini vurgulayan Para Politikası Kurulu (PPK), bugün alınan faiz artışı kararıyla da bu hedefe ulaşma konusundaki kararlılığını sürdürdü.

Enuygun Kıdemli Finans Ürünleri Müdürü Esin Abacı, bu durumu ayrıntılı bir şekilde analiz ederek şunları söyledi: ‘‘Merkez Bankası, piyasaların beklentilerine uygun bir şekilde 500 baz puanlık bir artışla politika faiz oranını %30 seviyesine yükseltti.

Bu faiz artışının devam edeceğini öngörmekteyiz. TCMB'nin faiz artışlarıyla birlikte mevduat ve kredi faiz oranlarında da artışlar yaşandı. TCMB verisine göre 8 Eylül itibarıyla açılan ihtiyaç kredisi faiz oranları yıllık %60 seviyesine yaklaştı, bu oran son 21 yılın en yüksek seviyesine çıkarak ihtiyaç kredisine olan talebi azalttı.

Ayrıca, bankaların yeni müşteri kazanımı için özel faiz oranlı ihtiyaç kredisi kampanyalarına olan talepler de ciddi şekilde arttı ve bu artışın önümüzdeki süreçte de devam edeceğini öngörüyoruz.’’ dedi.

Editör: Ali ARASLI