Bedava doğalgaz uygulamasının devam edip etmeyeceği merak konusu oldu. Google üzerinde bir çok kullanıcı bedava doğalgazın devam edip etmeyeceğini sorgulamaya başladı. Bedava doğalgazla ilgili merak edilen soruları haberimizde okurlarımız için derledik. Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 2023'te bedava doğalgaz uygulamasıyla ilgili tarihler 19 Nisan - 19 Mayıs dönemi fatura dönemiyle başladı. Bunun dışında aylık 25 metreküpe denk gelen ortalama mutfak ve sıcak su için doğalgazın bedeli, faturalardan düşülecek. 

4 kişilik bir aile bazalınarak hesaplanan rakama göre yıllık ortalama 1500 metreküp doğalgaz tüketimi hane başı yapılıyor. Hanelerin aylık doğalgaz tüketimi ise ortalama 125 metreküp civarında. Kış döneminde ise bu rakam 250 metreküpe yükseliyor ve bedava olan doğalgaz kullanımı ise parasal bazda 125 TL ile 150 TL arasında değişiyor. 

Bedava doğalgaz uygulaması, bu bakımdan doğalgaz desteklemesi olarak görülüyor ve yıllık hanelere 1500 TL gibi bir indirimle destek olunması planlanıyor. 

Ata Park'taki bu uygulama Uşak'ın çarşı esnafına zarar veriyor Ata Park'taki bu uygulama Uşak'ın çarşı esnafına zarar veriyor

Konuyla ilgili daha önce EPDK'dan şu açıklama yapıldı: "Bedava Doğal Gaz ve akabinde yapılacak indirim ile ilgili vatandaşlarımızın herhangi bir tereddüdü olmasın. Usul ve esasları belirledik. Dağıtım şirketleri ile görüştük gerekli yazıyı gönderdik. Kesinlikle hiçbir tüketicimizin hakkı zayi olmayacak. Tahsil edilen faturalar varsa iptal edilecek ve vatandaşlarımıza iade edilecek. Ön ödemeli sayaç kullanıcıları da uygulamadan yararlanacak. Bir aylık tüketimi tespit edilecek ve akabindeki ay o miktarda doğal gaz vatandaşımızın kartına ücretsiz yüklenecek". 

Editör: TE Bilişim