Son dönemlerde Uşak’ta sık sık gündeme gelen 65 yaş üstü taşımayla ilgili yine bir haber çıktı. Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş’a dayandırılan haberlerde, 65 yaş üstü için 4 gün taşıma kararı alındığı öne sürüldü. Bazı yerel internet siteleri Uşak’ta da kararın uygulanacağına dair haberler geçti. Peki 65 yaş üstüne 4 gün ücretsiz uygulaması resmiyet taşıyor mu?

Tek Karar Cumhurbaşkanlığı'ndan çıkar

Sektör kaynaklarıyla 3 farklı telefon görüşmesi yaptık. Bu durum hakkında detaylı ve net bilgiye ulaştık. Edindiğimiz bilgilere göre 65 yaş üstü taşımayla ilgili alınacak olası kararların resmi olması gerekiyor. Yani özel otobüs işletmelerinin kurduğu birliğin aldığı kararlar resmi bir hüviyet taşımıyor. 65 yaş üstünü 4 gün taşıma kararı, bu noktada sadece ‘tavsiye niteliği’ taşıyor.

Uşak’ta böyle bir karar alınması durumunda, gerekli duyuru yapılır. Bunun ilanı da mutlaka yapılır. Ayrıca söz konusu birlikte Uşak'tan hiçbir otobüsçü esnafı bulunmuyor. 

Otobüsçü: 65 yaş üstü tek bize mi bağlı

Uşak’ta zaman zaman tartışma konusu olan 65 yaş üstüyle ilgili görüştüğümüz şoför esnafı, ilginç bilgiler verdi. Günde ortalama bir otobüste 70 ila 100 arası 65 yaş üstünün ücretsiz taşındığını belirten esnaf, şu sitemde bulundu:

“65 yaş üstü bizim başımızın tacı, fakat sayı çok fazla ve otobüsler zarar yazıyor. Bu konuyu bakanlığa da ilettik ve bekleyin dediler.

Uşak'ta ağır şiddet gören küçük çocuğa devlet sahip çıktı! Uşak'ta ağır şiddet gören küçük çocuğa devlet sahip çıktı!

Tek şoför esnafı mı var? 65 yaş üstü berberden, terziden veya başka bir esnaftan hizmet almıyor mu? Ayrıca engelli raporu çıkaran şeker hastaları da var. Artık bu işe bir çeki düzen verilmesi lazım. Yoksa çoğu esnaf bu gidişle batacak. En azından bir kısıtlama mutlaka olmalı”.

YASAL UYARI- Uşak'ta haberlerimizi izinsiz kullanan haber siteleri var.

Söz konus Uşak Haber Siteleri hakkında yasal işlem başlatıyoruz.