Enver Aysever’in programına katılan Prof. Dr. Naci Görür, depremle mücadeleyi anlattı. Depremle mücadele için bileşenlere dikkat çeken Prof. Dr. Naci Görür, belediye yönetimlerinin işi bilen kişilerce oluşmasını istedi.

Depremi ve mücadeleyi bilen belediye yönetimlerinin imar konusunda hassas olmasını isteyen Görür, şöyle söyledi:

“Kentin yönetimini liyakatli ve depremin ne olduğunu bilen kişilerden oluşturmak lazım. Acil durum, depremle mücadeleyi bilen insanları yönetim içine getirmek lazım. Önce halkı deprem dirençli yapmak lazım. İlkokul ve anaokulundan beri deprem nedir ve ne yapmak lazımı öğretmek lazım. Halkın deprem kültürü kazanması lazım. Sen belediye başkanıyken sırtını dönsen 5 tane kaçak yapı çıkar. 15 katlı kaçak yapılar, balkonlar çıkar. Vatandaş imar barışı ister ve seni omuzlarda taşır. Bu nedenle bütün yumuşak karınlı yerleri değiştireceksin. Bugün İstanbul’da önlem alındı ve para vermedikleri için bir şey yapmıyoruz. Güneydoğu’da altyapı yok ve nasıl yaşarsın?”

Uşak Belediyesi'nin bünyesindeki Çayzade ve diğer tesisleri, yeni bir şirkete geçiriyorlar Uşak Belediyesi'nin bünyesindeki Çayzade ve diğer tesisleri, yeni bir şirkete geçiriyorlar

Sadece yapı stokuyla uğraşmak devleti müteahhitleştirir!

Prof. Dr. Görür, şöyle devam etti:

“Yapı stokunu… Bugünkü hükümetin hatası, bir kenti depreme hazırlamayı yapı stoğunu iyileştirmeyle özdeş görüyor. Sen böyle yaparsan yaptığın işler müteahhitlik işiyle özdeşleşir. Güneydoğu’da altyapı yok, yılan - çıyan hepsi kol geziyor. Bina sağlam olsa ne olur? Demek ki sadece yapı stokuyla bir kent iyileştirilmez.

Eko sistem de gerekliliktir ve olmazsa olmazdır. Bir yerde gezen tozan insanlar, şakıyan kuşlar varsa yaşam iyidir. Fakat deprem de bir felakettir ve aniden gelir ve sana bütün tozu solutur. Deprem molozlarını götürüp rastgele yerlere gömmezsen, orada olacak biyolojik reaksiyonlara neden olursun. Buradan gelen hastalık her türlü sana döner ve seni hasta eder. Eko sistemin tahribatı da deprem kadar tehlikelidir. Eko-sistem ve çevre kirliliği bir çok insanı süründüre süründüre öldürür. Deprem molozları çukur, suyun olmadığı veya membranlı alanlara gömülmeli.”

Editör: Ali ARASLI