Uşak’ta sağlıktaki en büyük sorunların başında uzman ve alanında yetkin doktorların bulunmaması geliyor. Bunun yanı sıra kente zaman zaman gelen ehil isimler ise birer birer gidiyorlar. Bunlardan biri de Ekim 2020’den itibaren Uşak’tan ayrılan ve dermatoloji alanından Prof. Dr. Ahmet Metin oldu. Ahmet Metin’in gidişiyle ilgili Prof. Dr. Ömer Karahan, bir yayın yaptı. Peki Prof. Dr. Ahmet Metin, neden gitti?

Uşak Tıp’ın kurucu Dekanı Prof. Dr. Karahan: Bu ekip Uşak’a 1 gömlek üstündü!

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, Prof. Dr. Ahmet Metin’in ismini vermeden konuştu. Prof. Dr. Ahmet Metin’in uluslararası alanda saygın dergilerde yayın yaptığını belirten Karahan, şöyle söyledi:

“Sayın Rektör hep işe yaramaz ve ehliyetsizleri atadı dersek, günahına girmiş oluruz. Hani deve dişi gibi derler ya; Uşak cildiyeye 1 gömlek üstün insanlar getirdi.

Bir profesör, bir doçent ve yardımcı doçent ekip halinde geldiler. Profesör olan arkadaş, sayın Rektörün hac arkadaşıymış, oradan tanışırlarmış. Cildiye iyi bir noktayı yakaladı. Bunların rektörün has adamları olması gerekiyordu. Fakat bunlar Rektöre ulaşamaz hale geldi. Profesör arkadaş diyor ki;

“-Ben buraya sivilce sıkmaya gelmedim ki! Arıyorum covid var gelmeyin diyor. Covid varsa telefon ve internet var.”

Adamcağız buraya gelirken bana karşı manipüle ettiler. Fakat adamcağız kimse bulamadı ve benle konuştu. Garibim ben buraya sivilce sıkmaya gelmedim dedi ve bunu diye diye gitti. Ekibiyle geldi ve ekibiyle gitti.

Şu anda yayında da cildiye birinci seviyede. Bunları şimdi kabul etmemek günaha girmek olur. Kabul ediyoruz, çok kaliteli insanlar. Kendi ekibim dediği ve kendi bulduğu insanların dahi kıymetini bilmeyen bir yönetici var.

Hiç sorulmaz, niye bu insanlar geldi ve niye gitti diye izahatta bulunmuyor. Niye? Babasının çiftliğini yönetiyor sanki! Hocam sorulacak bunlar, yarın huzuru ilahi de hesabı sorulacak.”

Prof. Dr. Ahmet Metin, giderken dikkat çeken açıklamalar yaptı!

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden gönüllü olarak gelen Prof. Dr. Ahmet Metin, giderken dikkat çeken açıklamalar yapmıştı. Uşak Havadis Kanalı’ndan Alaattin Karahan’a konuşan Ahmet Metin, bir veda mesajı vermişti. Prof. Dr. Ahmet Metin, ekibindeki Doçente söz verildiği halde kadrosunun verilmediğini kaydetti.

YÖK, Uşak'ta da tartışma konusu olan ikinci öğretimleri kapatıyor YÖK, Uşak'ta da tartışma konusu olan ikinci öğretimleri kapatıyor

Ankara’dan atıl cihazları getirip Uşak’taki eksiklikleri giderdi!

Prof. Dr. Ahmet Metin, şu açıklamaları yapmıştı:

“Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunuyoruz. Üniversite yönetiminden dermatoloji kliniğinin oluşumunda çeşitli sorunlar olduğunu söylediler. Bunun için özel davet üzerine geldim.  Aslında bir çok üniversiteden davet alıyordum ama Uşak Üniversitesine gidip, yeni bir hizmet daha ilave edeyim dedim. Bu kurduğum 7’inci klinik oluyor. Kliniği kurduğumda 2 uzmanla çalışan bir poliklinik vardı. Kendisine çok teşekkür ediyorum, buradan ayrılan eski Başhekim Erkan Aslan’ın desteğiyle hastanede güzel mekanlar elde ettik. Bunun yanında Ankara’da bildiğim hastanelerde bulunan ve atıl cihazlarla buranın ihtiyacını tamamlama yoluna gittik. Eğitim kliniği olmak için öğretim üyesi sayısından çok müdahale odası ve tıbbi cihazlar gerekiyordu. Fototerapi ünitesi gibi önemli alanları para çıkarmadan temin ettik. Bunların ötesinde bir takım ekstra özellikler kazanacak cihazlar getirdik. Deri ultrasonu, siyaskopi cihazı ve 6 farklı lazer cihazı da temin ettik. Bana bu imkanı sağlayan ve görevlendirmeme izin veren Kendi Üniversite Rektörüm Prof. Dr. İbrahim Aygün ve Denizli Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’a ve eski Başhekim Erkan Arslan’a çok teşekkür ediyorum.”

Ahmet METIN | Prof. Dr. | Ankara Yildirim Beyazit University, Ankara | AYBU  | Department of Clinical Science | Research profile

Söz verildiği halde doçentliği olan doktora kadro verilmedi!

Prof. Dr. Ahmet Metin, ekibinin de kentten neden ayrılmak zorunda kaldığını şöyle ifade etmişti:

“Ne yazık ki geldiğimde bana sadece poliklinik odası gösterildi. Ankara’da kendi odamda hazırladığım şartname ve planlamalarla böyle güzel bir kliniği kurup, eğitime hazır hale getirdik.

Öğretim üyesi sayımız yeterli değildi. Doçent bir hocamızı getirdik. Ona söz verildiği halde kadro açılmayınca, başka bir üniversiteye gitmek zorunda kaldı. Bu nedenle bizim de planlarımız suya düştü. Benim bu tarihte görevlendirme sürem sona geldi ve artık kliniği de çok fazla geliştirme şansımızın olmadığını gördüm. Bu nedenle Ankara’ya kendi üniversiteme, öğrencilerime ve asistanlarıma dönmek zorundayım.”

Dilerim Uşak Üniversitesi bu genç ekibin kıymetini bilir!

Kliniğin logosuna kadar kendisinin çizdiğini ve üniversite yönetimine sunduğunu aktaran Prof. Dr. Metin, şu uyarıyı da yapmıştı:

“Kliniğimizde Hacettepe Tıp Mezunu ve yine Ankara’dan tanıdığım bir doktor öğretim üyemizi getirdik. Akademik olarak da yüksek bir performans ortaya koyduk. Üniversitenin en çok yurtdışı yayın yapan ve dünyada dikkat çeken bir klinik oldu.  Burayı bırakıp giderken içim rahat gidiyorum. Burada bu hizmetleri sürdürecek genç ve pırıl pırıl arkadaşlar bırakıyorum. Ümit ederim ki Uşak Üniversitesi bunların kıymeti bilir. Önlerini açarlar ve önlerinde bulunan sorunları çözerler ve yardımcı olurlar. Genç uzmanlarımıza kadro açma imkanları olur. Bu sağlanırsa bu hizmet çok daha iyi devam edecek diye düşünüyorum.”

ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI