Uşak’ta konut alanından benzinlik alanına dönüştürülen arsadaki benzinlik inşaatı gözle görülür hale geldi. Temmuz ayında, haber yaptığımız ve Halk Konutları’nın bulunduğu bölgeye inşa edilen benzinlik inşaatı büyük oranda tamamlandı. Daha önce 7 katlı konut için imar planında yer alan arsaya yapılan benzinliğin tamamlanmasıyla burada bir akaryakıt istasyonu hizmet verecek. Bölgedeki bir vatandaşın avukatı kanalıyla inşaatın iptali için yargıya başvurduğu benzinlik inşaatı, daha önce tahta setlerle kapalıydı.

benzinlik3

UŞAK BELEDİYESİNE YÜZDE 40 DEĞER ARTIŞ PAYI VERİLDİ

Konut alanına imarlı olan arsada, Uşak Belediyesine yüzde 40 civarında bir değer artış payı verildi. Değer artış payı yönetmeliği kapsamında, yüzde 30 Hazine ve Maliye Bakanlığına aktarıldı. Kalan yüzde 30’luk dilim de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gitti. Değer artış payı yatırıldıktan sonra buraya Uşak Belediyesi tarafından ticari alan inşaatı izni çıktı.

benzinlik halk

DEĞER ARTIŞI İHTİYAÇ DURUMUNDA YAPILIYOR

İmar planı değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 15 Eylül 2020 Salı günü Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre oluyor. “İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik” başlığı altında yapılan yasal düzenleme belli kriterlere göre yapılıyor. Taşınmazların talebi üzerine başvurulan yönetmelik, normal şartlarda ihtiyaç duyulan tesislerin yapımı için kullanılıyor. Plan değişikliğiyle ilgili İkinci Bölümde “Plan Değişikliği ve Değer Artış Payının Konusu” ele alınıyor.

Madde 5’te değer artışının hangi durumda yapılacağı kısmı yer alıyor. Bu maddeye göre, ihtiyaç durumunda değer artışı yapılması öngörülüyor.

benzinlik-1

İlgili maddede şu ifadeler yer alıyor:

“Değer artışına konu olan plan değişiklikleri; plan ana kararlarını, sürekliliğini, bütünlüğünü, sosyal ve teknik altyapı dengesini bozmayacak şekilde ve teknik gerekçeleri sağlamak şartıyla yerleşmenin özelliğine uygun olacak. En az bin metrekare ve üzeri yüzölçümüne sahip olan imar adalarında; ada bazında nüfusu, yapı yoğunluğunu, kat adedini, bina yüksekliğini arttıran veya fonksiyon değişikliği getiren plan değişikliklerinde ihtiyaç duyulan kültürel tesis, sosyal ve teknik altyapı kullanımları; adanın merkezine en fazla 500 metre yarı çaplı alanda karşılanmak amacıyla yapılacak”.

AYNI GÜZERGAHDA PEŞ PEŞE 2 BENZİNLİK DAHA VAR

Uşaklı vatandaşların kurban konusunda aklına takılan tüm sorulara yanıt verdi Uşaklı vatandaşların kurban konusunda aklına takılan tüm sorulara yanıt verdi

İhtiyaç noktasında, aynı güzergahta peş peşe 2 benzinliğin bulunması da dikkat çekiyor. Çevre yolu kavşağından hemen önce ve hemen sonra olmak üzere 2 benzinlik daha var. Peş peşe yapılan benzinlikler, burada akaryakıt istasyonu ihtiyacı olup olmadığına dair akılda soru işareti bırakıyor. Söz konusu durum, değer artış payı verilirken, ihtiyaç noktasındaki duruma pek bakılmadığı intibasını oluşturuyor.

ALİ ARASLI///

Editör: Ali ARASLI