Evren Devrim Zelyut, piyasada alım fırsatı oluşabileceğini ifade etti. Zelyut, önümüzdeki günlerde bir fırsat penceresinin açılacağını ve bunun nerede olacağına dair bilgiler verdi.

Zelyut, “Enflasyon önümüzde büyük bir engel, bir de deprem oldu ve parasal taban yukarı çekildi. Mehmet Şimşek, dışarıdan sermaye bulup kurun yukarıya gitmesini engelliyor. Ama bakın olayın sonu belli, enflasyonu düşürme konusunda umulan başarı sağlanmayacak. Neden? Ezbere konuşmayalım ve burada gıda enflasyonunun rakamlarla ne olacağını ortaya koymak lazım. Gübre ve mazot en önemli girdiler ve girdilerdeki fiyat artışlarına baktığımızda dramatik değişimler karşımıza çıkıyor. 21 bin 121 lira olan bir dap gübre var ve üre gübre 15 bin 440 liraya çıkıyor. Mazotun, gübrenin ve tohumun bu kadar arttığı yerde kim üretim yapacak? Gıda arzı artmalı ki; gıda fiyatlarını aşağıya düşürebilelim. Mazot, 2018’de 5 buçuk liraydı ve 40 lirayı geçti. Mazot desteği yüzde 37’de kaldı” dedi.

“İster istemez gıda enflasyonu oluşacak” diyen Zelyut, şöyle konuştu: “Bu ülkede Gübre Sanayiyi niye sattınız? Kendi gübremizi üretsek bunları yaşamazdık. Amacım üzüm yemek ve bağcıyı dövmek değil. Üzüm yemek adına şunu söyleyebilirim; Şimşek başarılı olacaksa tarıma destek olmalı. Tüccar ve bankacı ağlayınca herkes dinliyor. Peki çiftçi ne yapacak?”

Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor

ZORRO OLUP MÜCADELE EDEMEYİZ AMA BU AÇIKTAN YARARLANABİLİRİZ

Şirketlerin artan özkaynak ve net karlılığının attığını ve bunun gelir dağılımında adaletsizliğe yol açtığını belirten Evren Devrim Zelyut, “Zorro olup bununla mücadele edemeyiz. Ama ne yapacaksınız sistemdeki bu açıktan yararlanacaksınız. Bu durum 2024’te enflasyonun yukarı gitmesiyle devam edecek. Dolar/TL yukarıya gidecek ve borsayı cazip kılan 2 unsur var. Enflasyon fiyatlaması ve enflasyon birse şirketler daha fazla zam yapıp bundan çok iyi yararlanıyor. Dolar TL yukarıya gittikçe Türk şirketler ucuzluyor. Bu bir alım fırsatı ve borsa 2024’te agresif olmasa da, bilançoya bakıp aldım yapabilirsiniz. Borsa düşüyor diyebilirsiniz ve piyasada bunlar olur. Nefes alıp nefes verme dönemi olur. Bir nefes verme dönemi bizim için alım fırsatı olur. Eylül’ün sonunda 9 aylık bilançolar gelecek ve çok iyi fırsatlar çıkacak. Bunlar çok iyi bir alım fırsatı olacak. Her kağıdı almayın ve endeks 7500’lü seviyelerde olursa düşüştedir ve karlı şirketleri kapatma adına bir fırsattır bu” dedi.

Editör: Ali ARASLI