Ekonomist Atilla Yeşilada, vasıfsız yatırımcıya kesinlikle borsa tavsiyesinde bulunmadığını belirterek, halka az olan bir bebek ürünleri firmasıyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Yeşilada, söz konusu firmadan kısa bir sürede 3 buçuk milyon kişinin hisse almasının ürütücü olduğunu ifade etti. Türkiye’nin yerel seçimlerden sonra büyük bir buhrana gireceğini belirten Yeşilada, “Kemer değil, gırtlak sıkma politikasına gideceğiz” dedi.

Mesele Ekonomi isimli Youtube kanalına değerlendirmeler yapan ekonomist Atilla Yeşilada, “Borsadan çok korkuyorum ve Türkiye Krizin eşiğinde” isimli videoda önemli tespitlerde bulundu.

Yeşilada, "Önümüzdeki günlerde daha iyi sonuçlar elde edeceğimizi düşünebiliriz. Sayın Erdoğan'ın siyasi olarak büyük anlam taşıyan ama böyle bir açıklaması var. Büyümeden taviz vermeden sıkı para politikası takip edilmiş olsa yürütülebilecekti. Türkiye'de döviz eş zamanlı ve birden patladı. 2018'lerde 800 milyara düşmüştü ekonominin büyüklüğü, şimdi 1 trilyona çıkmış ve bu pek makul değil. Türkiye'nin zengin ülkeler kategorisine girmesi için imkan yok" dedi. 

SEÇİM SONRASI KEMER DEĞİL, GIRTLAK SIKMA POLİTİKASI

“OVP’de bahsedilmiş ve kanı damardan almayacaklar başka yerden alacaklar. Herkes kredilerini kapatsın ve seneye maaşınız kadar alacaksınız. Öyle bir tüketici kredisi olacak ki, alanın ihtiyacı yok” diyen Atilla Yeşilada, şöyle konuştu: “Bir mali panik beklemiyorum ama çok tatsız seyredecek piyasalar. 2 gün önce paraanalize de koyacağım bunu IMF 3 büyük kriz bekliyor. Faizler, jeopolitik parçalanma ve iklim faciası da çok kötü etkilenen ülkelerin maliye politikaları zorlanıyor. Çin hikayesi de bitti ve piyasayı güçlendirecek bir şey göremiyorum.  Stagflasyon ve resesyon olur mu? Sorusuna yanıt veren Yeşilada, “Stagflasyon zaten var ve bu ortam devam edecek. Seçimlerden önce Türkiye resesyona girmez ve bu para politikasıyla da girmez. Ekonomiyi daraltma dönemi, yüksek politika faizi ve kimin kredi alacağına devletin karar vermesi yoluyla olacak. Konut kredileri bitecek ve işletmeler de kredi almak için sermaye birikimi ve ihracatlarını ispat etmek zorunda kalacaklar.  Peki sen ne düşünüyorsun Atilla Yeşilada diye, cari açık çok büyük ve büyümeden belki fedakarlık edilebilir. Enflasyon bu para politikasıyla düşmez ve bu yıl 70’e gidiyoruz ve gelecek yıl da OVP ile 30-35. Yerel seçimden sonra kemer sıkma değil, gırtlak ve ümük sıkma politikası başlarsa yüzde 30’a ineriz”.

Borsada işlem gören Uşak Seramik'te dün neler oldu? Borsada işlem gören Uşak Seramik'te dün neler oldu?

BORSAYA DEĞİL, DÖVİZE YATIRIM YAPIN

İzleyicilerin sorularına yanıt veren Yeşiada, yatırımın dövize yapılmasının daha mantıklı olduğunu belirtti. Önceki gün borsaya açılan bir bebek firması hakkında konuşan Yeşilada, kısa sürede 3 buçuk milyon hissenin alınmasının ürkütücü olduğunu belirtti. Yeşilada, “Dövize yatırım yapın. Borsadan çok korkuyorum Semih. Sevdiğim bir şirket ve 3 buçuk milyon katılmış halka arza. Köpek balıklarının kan kokusuna gelip bir birini parçalaması bu. Bu işin sonu çok kötü. Halka arzda mal bulamazsa ikinci piyasaya saldırır ve bu şekilde azgın bir borsa furyası yaşıyoruz. Bireysel yatırımcının bu şekilde borsaya girmesi iyi değildi. Ben kimseye borsadan uzak durun demiyorum. Ben bütün şirketlere saygılıyım ama şirketlerin demlenmesi lazım. Piyasada 1 yıl geçirsin ki ben O’nun bireysel ve diğer yatırımcılarla ilişkisini görüp ona göre hareket ederim” dedi.

YAYINI İZLEYİN:

Editör: Ali ARASLI