Uşak'tan İstanbul, Ankara ve İzmir'e otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu? Uşak'tan İstanbul, Ankara ve İzmir'e otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu?

Ekonomist Atilla Yeşilada FXTV’ye yaptığı açıklamada, borsadaki küçük yatırımcıları uyardı. FED ve Avrupa Birliği Merkez Bankaları’nın faiz artırımlarına 2024 yılında da devam edebileceğini söyledi. Faiz ve borsanın bir birini nasıl etkileyeceğine dair konuşan Yeşilada, “Avrupa Birliği Merkez Bankası faiz artırdı. Daha ne kadar yüksek faiz olacak diye sorular var. AB ve FED’in 2024’ün ilk yarısından itibaren faiz indirmeye gidecekleri konuşuluyor. Faizler inince derin bir resesyona girilmez. Birkaç sorunumuz var. FED ve Avrupa Merkez bankası petrol fiyatları böyle olursa, 2024’te de faiz artırmaya devam ederler. Bence Çin ve ABD çok ciddi anlamda çakılmaya devam edecek” dedi.

PARA BOLLUĞU OLMAZSA BORSA’NIN İŞİ ZOR

“Para gevşemesi olmazsa, borsaların sinyalleri hiç iyi değil. Benim şahsi görüşüm gelecek yıl faizler yüksek kalırken, hisse başı karların yukarı doğru revize edilmeyeceği. Çok büyük bir abartılı durum beklemiyorum” diyen Yeşilada, şöyle konuştu: “Dünya piyasaları yoluna devam eder. Türkiye biraz farklı, bizde faizler yükseliyor ama enflasyon yüzde 60’a kadar yakındı. Mevduat faizi yüzde 45 ve hala negatif bir faiz var. Her geçen gün parasal sıkılaştırmada Gaye Erkan’ın nereye gideceği konuşuluyor. Gelecek hafta Merkez Bankası’nın 500 baz puan artırma durumu var. 500 baz puan artsa da politika faizi 30 olacak ve enflasyon 70’lere gidecek. Artık ticari kredilerde 500 baz artış 65-70’leri konuşulmaya başlatabilir.”

HİSSE SENETLERİ KAPININ ÖNÜNE KONABİLİR!

Yeşilada, “Borsa da bu süreçten etkilenecek ve eskisi kadar ucuz değil. Çok ciddi bir ralli yaptı borsa. Borsa mevduattan daha riskli ve para kaybetme ihtimali var. Borsa’da artık rallinin sonuna yaklaşıyoruz. Bunu değiştirecek tek şey olabilir. Bu da Mehmet Şimşek’in dışarıdan çok yüklü miktarda finansal yatırım cezbetmesi. Borsa’da yabancılar olunca yerliler de gidiyor. Borsa’da artık yavaş yavaş yolun sonuna geldiğimiz düşüncesindeyim. Amatör yatırımcılar ellerindeki pozisyonları tasfiye etme yoluna gidebilirler. Hisse senedi ve faizler aynı evin içinde kavgalı bir çift gibiler ve yakında boşanma olacak ve hisse senetleri kapının önüne konabilir” diye konuştu.

Editör: Ali ARASLI