Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde dizel motorlu araçlara yönelik uygulanması muhtemel yasaklar, esnetilmeye başlandı. Son dönemlerde dizel motora yönelik bazı ülkelerde katı kurallar uygulanmaya başlandı. Buna göre bazı ülkelerde dizel (mazotlu) otomobiller kent merkezlerine belli bir mesafeye kadar sokulmuyordu. Fakat bugün gelen bir haber, bu kuralların vatandaşı zorlayacağı ve bu konuda esneklik tanınabileceği yönünde oldu.

İNGİLTERE İLK SİNYALİ VERDİ

Dizel ve benzinli araçların 2030 yılına kadar deyim yerindeyse tedahülden kaldırılması planlanıyordu. İngiltere Başbakanı Sunak, bu konuda 5 yıllık bir erteleme kararı çıkararak, satışların 5 yıl daha devam edeceğini ilan etti. Söz konusu kararda vatandaşın üzerinde yük oluşturmama düşüncesi etkili oldu. Son dönemlerde resesyon tehlikesiyle karşı karşıya olan AB’nin de benzer bir karar alması söz konusu olabilir.

TÜRKİYE’DE DURUM NEDİR?

Uşak'ta türban sorunsalı yaşanıyor Uşak'ta türban sorunsalı yaşanıyor

Dizel ve benzinli araçların Avrupa ülkelerinde kullanımının kısıtlanması ve sıfır karbon emisyonu kararı, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Söz konusu kararın gündeme alınması nedeniyle dizel araçların önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanımdan çıkacağı yönünde bazı söylemler ortaya atıldı. Fakat son gelen sinyalle beraber, dizel ve benzinli araçların uzunca bir  süre daha hayatımızda olacağını görüşü hakim oldu.

Editör: Ali ARASLI