Çağan Irmak'ın yönettiği Yaratılan dizi filmi Netflix'te gösterime girdi. Taner Ölmez, Ertan Kolçak Köstendil ve Bülent Şakrak'ın başrollerini oynadığı Yaratılan'a gelen tepkiler olumlu oldu. 

Tıp öğrencisi Ziya'nın ölüme çare bulmasını konu alan Yaratılan dizisi, sosyal medyada yoğun bir şekilde konuşuldu. 

Dizide, Ziya isimli tıp öğrencisini canlandıran oyuncu Taner Ölmez. Daha önce Mucize Doktor'u canlandıran Taner Ölmez, burada Osmanlı dönemindeki bir tıp öğrencisini canlandırıyor.

Dizede ölüm ve ahiret kavramları işlenirken, Ziya ile Asiye arasındaki aşk da işleniyor. 

Ziyanın babası olan Hekimbaşıyla ilişkisi de klasik bir baba-oğul ilişkisi gibi. Anlaşamayan 2'li dikkat çekiyor. 

Mahsun J 6'ıncı bölüm fragmanı! Mahsun J 6'ıncı bölüm yayınladı mı? Mahsun J 6'ıncı bölüm fragmanı! Mahsun J 6'ıncı bölüm yayınladı mı?

Ziya'nın tutkusunu anlayan tek kişi, İstanbul'da tanıştığı İhsan isimli doktor olur. Bu ikilinin yasak bir işe girişmesi sonucu ilginç bir hikaye çıkıyor. Ölmüş biri tekrar diriliyor ve hayat buluyor.

FİLMDE PANDEMİYE VURGU

Filmde Osmanlı dönemindeki kolere salgını nedeniyle hayatını kaybedenler anlatılıyor. Filmde, cenazelerin dahi gömülmediği belirtiliyor. 

"Kendi cenazemizi gömemeyecek miyiz?" sözü, 2020 ve 2022 arasındaki 2 yıllık covid-19 pandemisini çağrıştırdı. 

UYARLAMA BİR FİLM...

Film, yıllar önce izlediğim 1994 yapımı, Mary Shelley'den Frankenstein'dan uyarlandı. İngiltere ve ABD ortak yapımı olan Frankenstein'de de Orta Çağ Avrupası'ndaki vebalar işleniyordu. Frengi salgını ve ahalinin ilaç bulamaması bu noktada da aynı çağrışımları yapıyor.  Son bölümde Mary Shelley saygıyla anılıyor. Bu haliyle çok güzel ve izlemesi zevkli bir uyarlama ortaya kondu.

Editör: Ali ARASLI