Uşak Belediyesi Çarşı Uşak Projesiyle ilgili lansmanını yaptı ve bölgeye kurulan Kentsel Dönüşüm Ofisine tapu sahipleri bekleniyor. Yapılan açılışın ardından esnafa bir mesaj atıldı ve kentsel dönüşüm ofisine beklendiği bildirildi.

Projeyle ilgili Uşak Belediyesi tarafı, esnaf için her şey çok güzel olacak mesajı veriyor. Açılışta çizgili pijama örneğini veren Bakan Özhaseki de bu konuya dikkat çekti. Esnafın artık çizgili pijama döneminin geride kaldığını öğrenmesi gerektiğini aktardı. Uşak Belediyesi yönetimi de, bir süredir Çarşı Uşak Projesi’nin kent için ne kadar elzem olduğunu anlatıyor.

çarşı2

UŞAK MİMARLAR ODASI’NIN YEŞİL ALAN KAYGISI

Çarşı Uşak Projesiyle ilgili Mimarlar Odası İl Temsilciliği de bir açıklama yaptı. Habersiz bir şekilde projenin oluştuğunu bildirdi. Mimarlar Odası İl Temsilciği yeşil alanla ilgili kaygılarını da dile getirdi. Projenin pozitif bilimden uzak olduğunu bildiren Uşak Mimarlar Odası, pozitif bilim ışığında çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti. Mimarlar Odası İl Temsilciliği, proje imalatı sırasında maliyetlerin değişebileceğini bildirdi. Ayrıca maliyet etmeninden dolayı projenin uzayacağını da endişeler arasına  ekledi.

“Uşak otogarı, ilimizi geri kalmış şehir gibi gösteriyor” “Uşak otogarı, ilimizi geri kalmış şehir gibi gösteriyor”

çarşı3

ESNAF, KENDİSİNE ÇARE OLACAK İYİ BİR AVUKAT ARIYOR

Projenin hayata geçeceği bölge esnafı, Çarşamba pazarının taşınmasıyla birlikte bölgedeki iş hacminin azaldığını bildirdi. Bölgeye yapılacak AVM tarzı projenin ne kadar sürede tamamlanacağını bilmeyen esnaf, bazı kaygıları taşıyor.

Kaygıların başında tapumuz elimizden temelli gidecek mi konusu geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönlendirmesiyle çıkan yeni yasa da bu noktada tartışılıyor.

Telefon üzerinden görüştüğümüz bir bölge esnafı, avukat aradıklarını ifade etti. Aynı esnaf, şu ifadeyi kullandı:

“Sürekli araştırıyoruz ve ne yapabiliriz üzerinde duruyoruz. Burayı yıkmak yerine binalar depreme dayanıklı hale getirilebilir. Dış cephe iyileştirmesiyle bölgedeki ekonomik canlılık sağlanır. Belediye neden Çarşamba pazarını yenileme ve bu sırada burada da sokak sağlıklaştırması yapmadı? Buna hiçbir anlam veriyoruz”.

ALİ ARASLI///

carşı1

Editör: Ali ARASLI