CHP, Uşak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Dr. Nihat Tosun hakkında suç duyurusunda bulunuyor. CHP Uşak Merkez İlçe Başkanlığı suç duyurusuyla ilgili basın davetini paylaştı. CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Dümen tarafından yapılan paylaşımda, şu ifade yer aldı:

"Cumhuriyetimizin 100.yılını kutladığımız günlerdeyiz. Atatürk’ün bize miras bıraktığı laik hukuk sistemimize çirkin yakıştırmaları doğru bulmuyoruz. Bu nedenle Uşak Üniversitesi'nden öğretim üyesi Dr.Nihat Tosun  hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Tüm partilerimizi 15:30 da adliye binasına bekliyoruz".

NİHAT TOSUN NE DEMİŞTİ?

Dr. Nihat Tosun, geçtiğimiz günlerde insan öldürmenin cezasıyla ilgili bir vaaz verdi. Vaazında laiklik hakkında konuşan Tosun, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bir Müslümanı öldürmenin bir dünyada ve bir de ahirette cezası var. Bizim bugünkü yaşadığımız ortamda laik hukuk sistemi diyorlar. Avrupa’dan derlenmiş vahşi hukuk kaynağının bir ürünü. Medeni Avrupa’yı görüyoruz, çocuk çocuk ve masum demeden herkesi öldürüyor".

İDAM CEZASI 2004'TE KALKTI!

Tosun'un açıklamalarındaki kısasa kısas mantığı, Cumhuriyet tarihi boyunca vardı. Laiklik ilkesi olmasına rağmen idam cezası uygulanıyordu. Fakat yıllar içinde idam cezası değişik şekillere evrildi. İdam cezası, 2004 yılında tamamen kaldırıldı. 

İdam cezası 2001'de savaş tehdidi ve terör suçları dışındaki durumlar için kalkmıştı. 3 Ağustos 2002'de ise savaş ve çok yakın savaş tehdidi haller haricindeki suçlar şartıyla da kaldırılmıştı. İdam cezasının tekrar yürürlüğe konmasında laiklik ilkesi her hangi bir engel teşkil etmiyor. 

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN: 

Uşak Ürünköy köyü kavşağında yine trafik kazası! 5 yaralı! Uşak Ürünköy köyü kavşağında yine trafik kazası! 5 yaralı!

Uşak Üniversitesindeki akademisyen ilahiyatçı: Laiklik vahşi bir hukuk ürünü!

Editör: Ali ARASLI