Yudum Egemden Natürel Sızma Zeytinyağının litresi 90 TL birden düştü Yudum Egemden Natürel Sızma Zeytinyağının litresi 90 TL birden düştü

Uşak’ta ve Türkiye’deki 34 bayide sıfır kilometre satılan Chrey’nin yeni modelleri kilometrede kaç TL yakıyor? Chrery’nin Omoda 5, Tiggo 7 Pro ve Tiggo 8 Pro’ya LPG dönüşümü yapılabiliyor mu?

Yaygın hale gelen ve satışı artan Chrey’nin yeni benzinli modellerinin yakıtı merak ediliyor. 200 binin üzerinde Türkiye genelinde araç satışı yapan Chrey’nin modelleri büyüklüğü ve ağırlığına göre yakıt tüketimi yapıyor. Chrey’nin Omoda 5 modeli ile Tiggo 7 Pro modelinin yakıtı 3 aşağı 5 yukarı aynı. Resmi internet sitesine bakıldığında ortalama yakıtları Omoda 5’te 9,1 lt ve Tiggo 7 Pro’da ise 8,6 lt.
Chrey’nin eco-modu şehiriçi tüketimi azaltıyor!
Fakat reelde ise her 2 araçta yaklaşık 11 litre civarında bir yakıt tüketiyor. Bu miktar uzun yolda yüzde 25 azalıyor. Ekonomik mod bulunan tüm Chrey araçları, şehir merkezinde bu sayede yakıt tasarrufunu amaçlıyor. Fakat eko-mod uzun yolda kullanılmıyor. Buradaki amaç vites geçişleri sırasındaki yakıt sarfiyatını azaltmak. Uzun mesafede vites geçiş derdi çok fazla olmadığı için bunu kullanmaya gerek yok.
cheryy otogaz (3)
Uşak’ta Omoda 5 ve Tiggo 7 Pro’ya sahip olanlar şehiriçi yaklaşık 3,5 ila 4 TL aralığında yakıt tüketiyorlar. Tabii bu rakam 10 Kasım 2023 Cuma günü için geçerli. Benzine gelecek zam ve indirime göre rakam değişiyor.
Tiggo 8 Pro, diğer modellere göre biraz daha fazla yakar!
Tiggo 8 Pro ise diğer 2 modele göre daha ağır bir araç. Bu nedenle 12 litre ve hatta üzeri bir yakıt tüketimi olabiliyor. Benzer tasarruf modu Tiggo 8 Pro’da da var. Uzun mesafede Tiggo 8 Pro da yüzde 25 daha az yakıt sarfiyatı yapıyor.
Tiggo 8 Pro da Uşak özelinde, bugün itibariyle kilometrede ortalama 4 ila 4,5 TL şehiriçi yakıt tüketiyor. Bu rakam uzunda yolda yüzde 25 daha az.
Chrey’ye LPG dönüşümü yapılıyor mu? Yaptıran var mı?
Chrey’nin yakıtı, ortalama 1,5 ila 1,6 ton aralığındaki bir araca göre çok makul. 1,6 motor ve benzinli motor seçenekleri bulunan Chrey’nin yaktığı yakıtın bir tık altını daha hafif dizel araçlar yakıyor.
Chrey’nin çok yaktığını düşünenler LPG dönüşümü yapabiliyorlar. Bu konuda aldığımız bilgilere göre yaklaşık 40 bin TL civarında bir rakama Chrey LPG dönüşümü sağlanıyor.
cheryy otogaz (1)
LPG takılınca Chrey’nin yakıtı ne kadar düşüyor?
Araçta LPG dönüşümüne uygun aksamlar var ve piyasada genel anlamda Prins LGP dönüşümü tercih ediliyor.
Uşak’ta bu çalışmayı yapan bir şirket var ve farklı markalarda da LPG dönüşümü mümkün. 60 litre civarında simit tankla dönüşüm tamamlanıyor.
LPG takılınca, araçtaki tasarruf miktarı yüzde 40 sağlanıyor. Uşak’ta şu ana kadar 3 Chrey modeline LPG dönüşümü yapıldı. 
cheryy otogaz (2)
LPG Dönüşümü sonrası araç garantiden çıkıyor mu?
1.6 T-GDI Motor olan Chrey modellerinin garantisi bozuluyor mu? Sorusuna Chrey şirketi, net bir cevap veriyor. LPG’den kaynaklanan her hangi bir arızada Chrey garanti kapsamında bir karşılama sağlamıyor. Fakat aracın diğer aksamlarında oluşacak bir sorunda garanti devam ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre LPG dönüşümünden sonra aracın bakımları özel servislerde yapılıyor. Chrey, LPG’li araçlara bakım hizmeti henüz sağlamıyor.
HABER MERKEZİ///
Editör: Ali ARASLI