Uşak'ta unutulmaya yüz tutan eşyalar bu mezatta satılıyor Uşak'ta unutulmaya yüz tutan eşyalar bu mezatta satılıyor

Uşak’ın sembol binalarından biri olan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, direkten döndü. Son anda yıkılmaktan kurtulan bina, itin ve uğursuzun elinden kurtuldu ve bugünlere kadar gelebildi. Atatürk’ün adını taşıyan okulun hikayesini, merhum Alaettin Ergönenç, Mehmet Karayaman’a anlattı. Prof. Dr. Mehmet Karayaman’ın yazdığı Alaettin Ergönenç’in hatıralarında, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’na da yer verildi.

40 YIL ATATÜRK’ÜN ADIYLA EĞİTİME DEVAM ETTİ
1912’de, Necmi Edep adında açılan okul, 1922 snunda, 1 Numaralı Kız mektebi adını aldı. Bugün Millet Bahçesi’nin bulunduğu alandaki bina, bir süre Halit Ziya Uşaklıgil okuluna taşındı. Buraya 1924’te Ulu Önder Atatürk’ün adı verildi. Bu tarihten sonra 40 yıl, yani 1964’e kadar eğitim ve öğretime devam etti. Daha sonra okul binası, Durak Mahallesine taşındı. O dönemde binanın depreme dayanıksız olduğu ortaya atıldı. Bu nedenle bina yıkılmak istendi. Fakat Uşak’taki Osmanlı dönemi mimarisindeki 4 binadan 1’ini korumak için girişimler başladı.
GAZİ MUSTAFA KEMAL3
BİNA İT VE UĞURSUZLAR TARAFINDAN KULLANILDI
Binayı korumak adına ilk girişimleri Prof. Dr. Karayaman’a anlatan merhum Ergönenç, yaşananları aktardı.
Binayı boşaltıldığı dönemde, it-uğursuzun kullandığını belirten Ergönenç, yıkıma karşı durduğunu ortaya koydu.
Binaya verilen çürük raporuna karşı, Fas Kralı Hasan’ın müşaviri olan yeğeni İsmail Ergönenç’ten de destek aldı. Dönemin Valisi Mehmet Şahin’e direneceğini söyledi. Uşak’ın eniştesi Türkiye Öğrenci Yurtları Genel Müdürü Sadık Erdem’den destek istedi. Dönemin KYK’sı olan kurum başkanı, burayı kız öğrenci yurduna çevirmek istedi. Bu sayede bina için tekrar rapor alındı ve oturulabileceği belirtildi. Fakat ani bir kararla Genel Müdür de görevden alındı. Kız öğrenci yurdu projesi de suya düştü, fakat bina yıkılmaktan kurtuldu. Aynı bina, yıllarca Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hizmet verdi.
GAZİ MUSTAFA KEMAL1
DÖNEMİN VALİSİ’NİN YIKIMINA İZİN VERDİĞİ BİNA, VALİLERE MAKAM OLACAK
Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nun eski binası, Millet Bahçesi’nin en güzide yerinde. Uşak Valilik binasının yıkılma durumuna karşı binanın restore edilip valilik binası yapılması da geçtiğimiz yıl konuşuldu. Valiliğin yıkılması durumunda, burası yeni Uşak Valiliği olacak. Gazi Mustafa Kemal isminin burada yaşatılıp yaşatılmayacağı ise belli değil. Daha önce İl Milli Eğitim bu ismi kullanmadı. Uşak Valiliğinin nasıl bir tasarrufta bulunacağı ise o dönemde belli olacak. Yıllar önce dönemin Uşak Valisi tarafında yıkımına izin verilen bina, yıllar sonra yeni valililerin makamı olacak.
Ergönenç’in öğrencilik yıllarının geçtiği okul binası, Vali İhsan Bey tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na satıldı. 500 lira sembolik parayla satılan bina, yıllarca okul olarak kullanıldı. Gazi Mustafa Kemal İlkokulu,
ALİ ARASLI///
GAZİ MUSTAFA KEMAL2
Editör: Ali ARASLI