Sağlık Bakanı Koca, son dönemlerde yaygınlaşan eris varyantının yeni bir pandemiye neden olup olmayacağına dair açıklama yaptı. Bakan Koca, eris varyantı nedeniyle kapanma olup olmayacağına yanıt verdi. Bakan Koca, eris varyantına karşı yeni bir covid aşısıyla ilgili de net ifadeler kullandı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü Kabine toplantısında, covid-19 eris varyantıyla ilgili ne gibi kararlar alındığını duyurdu.

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Koca, virüs ilk çıktığı bilgilerin yok denecek kadar az olduğunu belirtti.

Uşak'ta menenjit şüphesiyle ölüm endişeye yol açtı! Korunmak için aşının 6 bin TL'ye dayanması ayrı bir sıkıntı! Uşak'ta menenjit şüphesiyle ölüm endişeye yol açtı! Korunmak için aşının 6 bin TL'ye dayanması ayrı bir sıkıntı!

Bakan Koca, merak edilen konularda şu bilgileri verdi:

ERİS HAFİF BİR GRİBE BENZİYOR

Bu sürece karşı verdiğimiz mücadeleden başarıyla çıktık ve bilim büyük bir bilgi birikimine sahip. Yeni varyantlarıyla hasta etme gücü giderek azalan virüsü bilimsel olarak gözlemliyoruz. Eris varyantına karşı ek tedbir gerekmiyor. Tedbirler, bundan daha etkili olan Omicron varyantı döneminde tüm dünyada kaldırılmaya başlanmıştı. Etkisi daha az olan bir varyant için daha fazla tedbir akla uygun olamaz. Hasta etme gücü düşük olan bu yeni varyantın, tıpkı Omicronda yaşandığı gibi, kolay bulaşma özelliği var. Sonucu ise hafif bir gribe benziyor.

KISITLAMA VE KAPANMA OLACAK MI?

Virüsün bulaştığı kişi sayısı artabilir, ama bu ciddi bir tablo anlamına gelmiyor. Kısıtlama ve kapanma gibi kelimeler sözlüğümüzden çıktı. Grip vakalarına karşı kısıtlama veya kapanmayı ne kadar düşünebilirsek Eris için de o kadar düşünebiliriz. Virüsün bulaştığı kişi sayısı ise uzun zaman önce ölçüt olmaktan çıktı. Bakanlık olarak ölçütümüz Eris varyantı sebebiyle hastaneye yatanların sayısıdır ki bu çok düşük.

BU DEMEK DEĞİL Kİ KAYITSIZ KALALIM!

Gripten korunma gibi bir ölçü veya bu dikkatin daha özenlisi isabetli olabilir. Bulaşıcı hastalıklara karşı korumamız gereken, bilhassa dikkatli olmamız gereken iki grup var.

Bu iki grup yaşlılarla kronik hastalığı olanlardır. Bu iki grup, maske takmayı gerektiren ortamlarda maske takmalıdır. Bu önerimizi gribe karşı da geçerlidir.

YENİ BİR AŞI PROGRAMIMIZ YOK

Çünkü yeni bir aşı programına başvurmayı gerektirecek bir durum yok. Önceki gibi toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç görmüyoruz. Bazı ülkeler aşılama programına itibar ediyor, bu bilimsel bir sonuç olmaktan ziyade bir tür “boyun eğiş”tir. Biz kendi programımızı uyguluyoruz, bilim boyun eğmez.

MEVSİM İTİBARİYLE GRİP AŞISINI ÖNEMSİYORUZ

Bu, hafif grip etkisindeki Eris varyantının grip virüsü ile aynı günlerde etkin olması ihtimaline karşı da önem taşımaktadır. Yaşlılar ve risk grubundaki hastalar grip aşılarını bir an önce yaptırmalı. Bu grupta aşılar tamamen ücretsizdir. Grip aşısı programımızın başlamış olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Alışılmış süreçlere gereğinden fazla önem vermemiz söz konusu değil. Hedefimiz, sağlık hizmetlerinden memnuniyeti her geçen gün artırmak. Çocukluk çağı bağışıklık aşılama programlarını başarıyla sürdürüyoruz. Tüm aşılarımızı yerlileştirmeyi amaçlıyoruz. Teknoloji transferi ile Su Çiçeği, Kuduz ve Hepatit-A aşılarını ülkemizde üretmeyi planlıyoruz. Bizim aşı gündemimiz bu. Amacımız her hastaya sükûnet içinde şifa sunmak. Doğru bilgilerin yaygınlık kazanmasını amaçlayan açıklamama gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum.

Editör: Ali ARASLI