Türkiye'de gizli anlaşmalarıyla gündeme gelen ve halkın diline pelesnk ettiği "2023'te Lozan'ın gizli maddesi ortaya çıkacak' ifadeleri sık sık kullanılıyor. Lozan'ın gizli maddeleri var mı, yok mu? bu sorunun cevabı bilinmese de, Lozan'a ayrı bir anlam yükleyen Şişli Belediyesi, bu konuda özel bir çalışma yapıyor. 

“100. Yılında Lozan Antlaşması: Sonsuz Barış” sergisini İstanbul’da sergileyen Şişli Belediyesi, aynı çalışmayı anlaşmanın imzalandığı Lozan kentine taşıdı.

İsviçre’nin Lozan kentinde “A Century of Peace- Barış Yüzyılı” sergisi, 23 Ekim 2023'e kadar sürecek. 

Şişli Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi niteliğindeki Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıldönümünde hayata geçirdiği “100. Yılında Lozan Antlaşması: Sonsuz Barış” adlı sergiyi uluslararası alana taşıdı.

lozan

Tarihi Lozan antlaşmasının 100. yılında, Şişli Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını daha geniş bir boyut kazandırarak, hem yurt içinde hem de yurt dışında etkinlikler düzenliyor. Lozan’da, 26 Eylül’de açılan ve Avrupalı sanatseverleri bir araya getiren “A Century of Peace- Barış Yüzyılı” sergisiyle Şişli Belediyesi, 2021 yılından bu yana yaptığı çalışmaları uluslararası boyuta taşımış oldu.

Avrupalı sanatseverler açılış töreninde bir araya geldi

Açılış törenine Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosu İpek Zeytinoğlu Özkan, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod, Batı İsviçre Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Bayar, İsviçre Türk Derneği (Association Suisse-Turquie) Başkanı İnci de Boccard Özalp, Birleşmiş Milletler Diplomatı Şafak Payev, Türkiye– İsviçre kültür, iş ve cemiyet derneklerinin yanı sıra çok sayıda Avrupalı sanatsever katıldı.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin yaptığı açılış konuşmasında, öncellikle hissettiği heyecanı ve onuru dile getirerek katılımcıları selamladı. “Bizler bu yıl çok farklı ve özel duygular yaşıyoruz. Çünkü ulu çınarımız Cumhuriyet ve Lozan Barış Antlaşması 100’üncü yılında. Bu onurlu devrim mücadelesini ve onu taçlandıran Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılını kutluyor olmanın mutluluğu tarif edilemez” diyen Keskin, Lozan’ın önemini şu sözlerle dile getirdi: Lozan sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bağımsızlık sevdalıları için büyük bir zafer olmuştur. Lozan; dayatmalara boyun eğmeyen bir antlaşmadır. Lozan özgürlüğün, bağımsızlığın ruhudur. Lozan barışı, Cumhuriyet devrimiyle taçlanan Kurtuluş Savaşı’mızın tamamlayıcı parçasıdır. Bugün bu anlamlı gecede bizimle beraber olan saygıdeğer konuklara ve katılan tüm kurumlara ayrıca teşekkür ediyorum”

lozan11

Lozan Barış Antlaşması’nın Şişlililer için çok ayrı ve özel bir anlamı olduğunu da ifade eden Başkan Keskin, Samsun’dan Lozan’a uzanan bu büyük mücadelenin ilk adımlarının Şişli’de atıldığını hatırlattı. “Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin özgür ve bağımsız gelecek planlarını Halaskargazi Caddesi’ndeki evinde tasarladı. O nedenle Lozan’a uzanan bu büyük tarihsel yolculuğun ilk durağının Şişli olması bizler için çok büyük bir onur” diyen Keskin, serginin hayata geçirilmesinde emekleri olan herkese teşekkürlerini sundu.

“Barış ve istikrarın temelidir”

A Century of Peace- Barış Yüzyılı” sergisinin Lozan’da sanatseverlerle buluşması için önemli katkılar sunan Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosu İpek Zeytinoğlu Özkan törende bir konuşma yaptı. Başkonsolos Özkan, Türkiye’nin kurucu antlaşması niteliğindeki Lozan Barış Antlaşması özelinde hazırlanan bu serginin, antlaşmayı daha iyi tanıtarak, Lozan, İsviçre ve Türkiye arasındaki dostluk bağlarını güçlendireceğini umduğunu dile getirdi. Lozan Barış Antlaşması’nın büyük fedakarlıklarla kazanılan Kurtuluş Savaşı’ndan sonra imzalandığını hatırlatan Özkan, “Bu antlaşma, bölgemizde 100 yıldır devam eden barış ve istikrarın temelidir. Bazı kötü niyetli çevrelerin Lozan Barış Antlaşması’nı karalamaya yönelik faaliyetlerinin yurt dışında destek bulması, bizi hiçbir şekilde yıldırmayacaktır” dedi.

Açılış töreninde ev sahipliği yapan Lozan Belediyesi’nin Başkanı Grégoire Junod da Muammer Keskin’le aynı heyecan ve mutluluk hissini paylaştığını belirtti. Böylesine anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmanın kendilerini son derece mutlu ettiğini ifade eden Junod, Şişli Belediyesi ile kurulan yakın ilişkinin bu antlaşmanın sunduğu barış yolunun en güzel ifadesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Behzat Ç. olarak bilinen Erdal Beşikçioğlu, CHP'den aday oluyor Behzat Ç. olarak bilinen Erdal Beşikçioğlu, CHP'den aday oluyor

Evrensel bir sergi

“A Century of Peace - Barış Yüzyılı” sergisi, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında hem antlaşmanın önemini hem de dünya barışı için taşıdığı eşsiz değeri anlatırken, bu zorlu sürecin temel aşamalarını ve yüz yıllık kazanımlarını tarihi belgeler, fotoğraflar, haritalar ve tanıklıklarla ele alıyor.

Sergi içeriği bakımından da evrensel bir özellik taşıyor. Antlaşmayla sağlanan barışın temellerinin ne denli sağlam ve sağlıklı olduğunun bir göstergesi olarak, Avrupa ülkelerini faşizm karanlığına ve İkinci Dünya Savaşı’na sürükleyen diğer antlaşmalardan farkını vurguluyor. Bu bakımdan sergi, Lozan’a giden sürecin ve bugüne uzanan etkilerinin Türkiye, dünya ve özellikle de Avrupa tarihi açısından karşılaştırmalı bir değerlendirmesini sunuyor.

Serginin bir diğer özelliği ise antlaşmanın imzalandığı Lozan kentine ve İsviçre’ye de bir kapı açması. Korkunç savaşlarla sarsıldığı zamanlarda bile Avrupa’nın ortasında bir barış adası olarak kalan İsviçre’nin tarafsızlığına ve dünya barışına katkılarına vurgu yapıyor. Sergi izleyenlerini barış görüşmelerine sahne olan mekânlarıyla Lozan kentinin o günlerdeki hareketli atmosferine götürüyor.

Editör: Ali ARASLI