İzmir Büyükşehir Belediyesi çiftçiyi ve üreticiyi destekliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, başka bir tarım mümkün projesini başlattı. Proje kapsamında, bugün İzmir Bayındır’a bir süt fabrikası kuruldu. Burada üretim yapan kadınlar, kendi çocuğuna güvenle süt içirebildiğini ve para kazandığını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZTARIM Şirketi bünyesinde, kente 100. Yıl hediyesi verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu fabrika, bir süt işletmesinin ziyade bölgedeki çiftçiyi destekliyor. Kadınlar buradan geçimini sağlıyor ve elde ettiği sütü buraya satıyor. Fabrikanın açılışında bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bazı bilgiler verdi.

Soyer, 5 bin 117 çobanın ürettiği küçük baş sütün burada buluşacağını aktardı. 350 milyon TL’nin üzerindeki bir yatırımın yapıldığını belirten Tunç Soyer, şöyle konuştu:

Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor! Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor!

“Bu tesiste Küçük Menderes Havzası ve diğer bölgelerden 117 vatandaşımızı çalışıyor.  350 milyon TL’lik rekor bir yatırımla hayat bulan fabrikamızda günde 100 ton süt işleyeceğiz. Burada yılda 36 milyon litreden fazla süt işleyebiliyor. Bu, bir sende 250 milyon liralık süt işleme kapasitesi demek. Burası, Avrupa Hijyen Belgesi’ne sahip Türkiye’deki sayılı tesislerden biri. Enerji ihtiyacını güneş enerjisi panelleriyle karşılayacak fabrikamızda atık suyu tarımsal sulamada kullanılacak standartlarda arıtıyoruz”.

Editör: Ali ARASLI