Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak
Zeytinyağı fiyatları, Türkiye genelinde olduğu gibi dünyada da yükseliyor. Bu konuda The New York Times’te de bir haber çıktı. “Zeytinyağı Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı?” başlıklı haberde, İtalya ve İspanya’da yaşanan kuraklığa vurgu yapıldı.
Santül Nerkar’in haberinde, zeytinyağı fiyatlarının ABD’de de korkunç seviyede arttığı ifade edildi. Zeytinyağında kıtlık korkusu olmadığı haberde yer aldı. Zeytinyağındaki sıkıntının artan fiyatlar nedeniyle tüketicinin yönelimi olduğu belirtildi. Şu anda ABD’de de fiyatlar hızla yükseldi ve galon başına 10 dolarlık bir ekleme oldu. 29,50 dolar olan zeytinyağının galon fiyatı 39,50 TL’ye çıktı. Haberde, fiyatın birden fırladığı ve bunun da tüketiciyi ve satıcıyı etkilediği kaydedildi.
Aynı haberde, perakende zeytinyağının satış fiyatının da fırladığı kaydedildi. IRI’ye göre önceki aya göre 750 mililitrelik sızma zeytinyağı, yüzde 22 arttı. Önceki ay 9 dolar olan 750 mililitrelik sızma zeytinyağı, 11 dolar oldu. Haberde, soğuk sıkım zeytinyağının fiyatının daha da artacağına vurgu yapıldı.
ABD’deki rakam baz alındığında, Türkiye’deki zeytinyağı fiyatlarına göre arada çok fazla bir fark görülmüyor. Kaliteli markaların başında gelen TARİŞ’in 750 mililitrelik zeytinyağı şu anda 260 TL. ABD’de satılan eşdeğer natürel sızma zeytinyağı da 310 TL dolaylarında. ABD’deki asgari ücret ve alım gücü mukayese edildiğinde, ABD’deki yağ daha ucuza geliyor.

İLGİLİ HABER: CUMHURİYETİN 100. YILI NEDENİYLE SIZMA ZEYTİNYAĞININ FİYATI YARI YARIYA DÜŞTÜ

ABD’de bir asgari ücretlinin aldığı maaş saatlik 9,50 dolar. Günde 8 saatlik çalışmanın karşılığı günlük 76 ve aylık da tatil harici 1.976 dolar. Kesintilerle beraber ortalama bir ABD’li asgari ücretli 1500 dolar para kazanıyor. Fakat çoğu işletmede maaşlar bu rakamın kat be kat üstünde. Türkiye’deki bir asgari ücretlinin maaşı ise 11 bin 402 TL. ABD’li bir asgari ücretli ise 42 bin TL aylık gelir elde ediyor. Zeytinyağı üzerinden bir hesap yapıldığında Amerikalı bir asgari ücretli kabaca 3 kat daha fazla bir alım gücüne sahip. Böyle bir hesap üzerinden, ABD’nin koşullarına göre zeytinyağı fiyatı, Türkiye’ye göre daha uygun.
Türkiye’de ne üretici ne de tüketici suçlu!
Türkiye’deki zeytinyağı fiyatları da dünya genelinde olduğu gibi yükseliyor. İhracata da kısıtlamalar var ve buna rağmen rakamlar yüksek. Ülkemizde çok kaliteli zeytinyağı üretiliyor. Üreticinin maliyeti kilo başına 200 TL’yi buluyor. Ayvalık soğuk sıkım zeytinyağının 5’lik tenekeleri perakende olarak 1800 TL ile 3000 TL arasında satılıyor. Bunun altında yapılacak satışlarda, üreticinin zarar edip batma durumu var. Tüketici tarafına bakıldığında ise, bu kadar pahalı yağı alacak Türkiye’de kaç kişi var? Maliyetlerdeki artışta üreticinin kabahati yok, tüketicinin de aldığı maaş düşük ve yetmiyor. Uygulanan yanlış ekonomik programlar nedeniyle zeytinyağı sektörü de diğer iş kolları gibi sıkıntılar içinde boğuşuyor.
Türkiye’de en çok 5’lik tenekede sırma zeytinyağı satılıyor!
Türkiye’de en çok satılan ürünlerin başında 5’lik tenekede zeytinyağı geliyor.
5’lik tenekede en çok talep edilen markalar; Komili, Marmarabirlik ve TARİŞ. Bunların dışında da kaliteli ürünler var. 3 harfli marketlerin zeytinyağları da kaliteli ve güvenilir.
Şu anda ortalama 5’lik teneke yağ fiyatları şöyle:
Bazı firma ve kooperatifler zeytinyağı fiyatlarında indirimler yapıyor. Marmarabirlik direkt kendisini indirim uyguluyor. İşte Marmarabirlik tenekede satılan natürel sızma ve soğuk sıkım zeytinyağının indirimli fiyatları:
-5 Lt. Natürel Sızma Zeytinyağı Teneke Kutu: 1.440 TL (Normal fiyatı 1.517 TL)
-5 Lt. Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı Teneke 1.540 TL (Normal fiyatı 1.617 TL)
3 Lt. Natürel Sızma Zeytinyağı Teneke Kutu 878 TL (Normal fiyatı 955 TL).
TARİŞ’TE TENEKEDE BULUNAN ZEYTİNYAĞI FİYATLARI
TARİŞ’te de direkt halka zeytinyağı satışı yapılıyor. Fakat şu anda TARİŞ’in 5’lik teneke sızma ve soğuk sıkım yağları stokta yok görülüyor.
TARİŞ’in sisteminde bulunan teneke zeytinyağı fiyatları şöyle:
Tariş Kuzey Ege Natürel Sızma Zeytinyağı 1000 ML 352,00 TL
Tariş 1915 Natürel Sızma Zeytinyağı 2000 ML 664 TL
Tariş Riviera Zeytinyağı 1000 ML 301,00 TL
Tariş Riviera Zeytinyağı 2000 ML 569,00 TL
Tariş Rafine Zeytinyağı 5000 ML 1.213,00 TL
ALİ ARASLI / UŞAK PORT HABER
Editör: Ali ARASLI