Denizli-Aydın arasına yapılan yol hizmete açılıyor ve mesafe 1 saat kısalıyor. Uşak ve Aydın arasında ise henüz ortaya konmuş bir çalışma yok. Peki neden?

Aydın-Denizli otoyolu açılıyor ve bu sayede, Aydın-Denizli arası mesafe 1 saat daha çabuk bitecek. Yolun yapımı için temel atma töreni 2020’de yapıldı ve aradan geçen 3 yıl içinde yol neredeyse büyük oranda tamamlandı. Yolun Aydın sınırlarında yer alan 93 kilometrelik kesimi, 29 Ekim 2023 tarihinde açılacak. 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında hizmete bir kısmı açılacak yolun tamamı 2024’te bitecek.

UŞAK-AYDIN ARASINI GÜNDEME ALAMADIK

Denizli ve Aydın arasındaki yol konusunda ortaya konan çaba ve gayret, Uşak ve Aydın arası için hiçbir zaman olmadı. Uşak’ı yönetenler ve siyasetçilerin bu konuda gözle görülür bir çalışmaları şu ana kadar yok.

TOKİ'nin Uşak'ta yaptırdığı dev inşaat projesinde göçük meydana geldi TOKİ'nin Uşak'ta yaptırdığı dev inşaat projesinde göçük meydana geldi

Bir birine fiziki olarak yakın olan Uşak ve Aydın arası yol mesafesi azımsanmayacak kadar fazla. Uşak’tan Aydın’a giderken ciddi bir efor sarf ediyorsunuz. 2 şehir arasındaki mesafe çok kısabilecekken, hala çok zorlu bir şekilde gerçekleşiyor. Uşak’tan Aydın’a gitmek için çeşitli yollar var ama en çok kullanılan Ulubey ve Denizli Güney istikameti. Denizli Güney’den sonra Buldan’a geçiliyor ve uzun süreli yolculuğun sonunda Aydın’a varılıyor.

AZMİ YILANCIOĞLU GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Zaman zaman bazı sivil toplum örgütü temsilcileri bu konuyu gündeme getirdi. Uzun yıllar Uşak SMMMO Başkanlığı yapan Azmi Yılancıoğlu, bu konuyu daha önce anlatmıştı. Buna göre Buldan ve Uşak arasına bir karayolu yapılması durumunda, mesafenin kısalacağını dile getirdi. Fakat bu konuda, şimdiye kadar atılan bir adım olmadı. Aydın ve Uşak arasındaki mesafenin kısalması, ürün ve hizmetlerin 2 kent arasında daha kolay bir şekilde transferini sağlar. Gerçi Uşak’ta henüz bitmeyen yollarımız da yok değil.

gediz yolu uşak1

Editör: Ali ARASLI