Türkiye gündeminde, bir süredir Ayhan Bora Kaplan operasyonu konuşuluyor. Ayhan Bora Kaplan’a yapılan operasyon, siyasi bir tartışmaya da konu oldu.

Muhalif medya kanallarında, operasyonla ismi sık sık ilişkilendirilen Süleyman Soylu’ya, MHP Lideri Bahçeli sahip çıktı.

Bahçeli, operasyonun Süleyman Soylu’yla ilişkilendirilmesine tepki gösterdi. Bahçeli’nin paylaşımındaki şu ifade dikkat çekti:

“ Hakkında pek çok iddianın bulunduğu bir şahsa karşı icra edilen operasyonun hitamında Sayın Soylu’nun sözde irtibat ve illiyeti bahanesiyle töhmet altında bırakılması, sürekli tahrik ve taciz cenderesinde tutulması hem şerefli bir davranış olmayıp hem de adil, hukuki ve hakkaniyetli bir muamele değildir.”

Pençe Kilit Harekatı bölgesinde 9 askerimiz şehit düştü Pençe Kilit Harekatı bölgesinde 9 askerimiz şehit düştü

Bahçeli neden Süleyman Soylu’ya sahip çıktı?

İddialar karşısında, Süleyman Soylu’ya AK Parti’nin tepe yönetimi ve tabanından destek beklenen düzeyde olmadı.

Deyim yerindeyse, AK Parti’nin yönetimi ve tabanı, Süleyman Soylu’ya yönelik ithamlara sessiz kaldılar.

Süleyman Soylu, daha önce Sedat Peker tarafından hedef alındığında da AK Parti’den beklenen bir destek gelmemişti.

AK Parti’nin ortağı MHP’nin Süleyman Soylu’ya bu noktada sahip çıkması dikkat çekti.

Erol Mütercimler: Bahçeli, kendisinden sonra Soylu mu işaret etti?

Eğer bu ülkede kriminaller ve mafya mensupları savunuluyorsa. Bu ülkeyle hiçbir umudumuz kalmıyor. Bu ülke çağdaş ve uygar bir ülke olmaktan çıkar. Yasalar var ama yasalar kişilerin şahsi tasarruflarına göre kullanıldığı bir ülke haline geliriz.

Eğer Süleyman Soylu MHP’nin bir mensubu olmuş ve bu mensubiyet nedeniyle bakan olsaydı, Bahçeli’nin açıklaması anlaşılırdı. Rövanşist meselesi de anlaşılırdı. Ama böyle bir şey söz konusu değil. Hiçbir bakanlık talep etmeyeceğiz deyip işe başladı. Şimdi bu noktadan sonra böyle bir sahip çıkış, belki de Devlet Bahçeli bey benden sonra, koltuğumun en güçlü adayı Süleyman Soylu’dur. Ey MHP’ler bu mesajı alın mı diyor?

MHP, AK Parti yönetimine Hande Fırat'la mesaj iletmiş!

Bahçeli’nin Soylu’ya sahip çıkmasıyla ilgili AK Parti’ye yakın kalemlerden biri olan Hande Fırat, bugün bir kulis paylaştı.

Hande Fırat, Hürriyet Gazetesi’ndeki köşe yazısında Bahçeli’ye yakın bir kaynağa ulaştığını öne sürdü.

Fırat, Bahçeli’nin Soylu’ya neden sahip çıktığından ziyade, MHP’de kendisinden sonra veliaht göstermeyeceğinin altını çizdi.

Bahçeli’nin Soylu’yu sevdiği ve terörle mücadelesi için için desteklediği ortaya kondu.

Bu yönüyle söz konusu yazının AK Parti tepe yönetimine bir mesaj niteliği taşıdığı izlenimi ortaya çıkıyor. Süleyman Soylu'nun daha önce de MHP'nin başına geçeceğine dair kulisler sık sık gündeme gelmişti.

DERLEYEN: ALİ ARASLI/// 

Editör: Ali ARASLI