Uşak Belediye Başkan Vekili Akif Şanlı, personelle bayramlaştı Uşak Belediye Başkan Vekili Akif Şanlı, personelle bayramlaştı

Bir dönem Avrupa’da sarayların vazgeçilmezi olan ve günümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından devlet başkanlarına hediye edilen Uşak halısıyla ilgili eşsiz bir eser ortaya kondu.

Bir dönem Avrupa’da sarayların dekorasyonu için kullanılan Uşak halılarıyla ilgili yeni bir eser ortaya kondu. Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Uşak halıları kitabını çıkardı ve 4 Aralık 2023 Pazartesi günü, sergiyle birlikte kitabın lansmanı yapılacak. Kitapta Uşak halıları hakkında bugüne kadar pek gündeme gelmeyen önemli bilgiler var. Ayrıca lansman nedeniyle bir halı sergisi de açılacak. Eski Ekonomi Bakanlarından Nihat Zeybekçi de Uşak halılarıyla ilgili programa katılması bekleniyor. 
uşak halısı3

UŞAKLI RESSAM DEVRİM ERBİL’İN DE YER ALDIĞI KONFERANS

Aynı gün Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda “Tarih Boyunca Uşak Halısı” konferansı verilecek. Konferansta dünyaca ünlü Uşaklı ressam ve halı aşığı Devrim Erbil, antika tekstil uzmanı Deniz Coşkun ve Geleneksel Türk El Sanatları Vakfı Başkanı Kerim Sefer önemli bilgiler paylaşacak. İlkay Talu ve Sadık Uşaklıgil tarafından hazırlanan Tarih Boyunca Uşak Halısı kitabının da lansmanı aynı gün 17.00’da AKM’de gerçekleşecek.
uşak halısı4

OSMANLI DÖNEMİNDEN BU YANA İHRACATIN KAPISINI ARALADI

Uşak halısı, Osmanlı’nın ilk ihraç ettiği ürünlerin başında geliyor. Sanatsal bir değeri bulunan Uşak halısı, el dokuması olması nedeniyle, bir dönem Avrupa’da sarayları süsledi. Ressamlar Uşak halısındaki motifleri vurgulayan eserler ortaya koydu.
uşak halısı
Uşak’ta Cumhuriyetin ilk yıllarında Uşak halısı yoğun bir şekilde yapılıyordu. Uşak halısı dokumayı bilmeyen kızlarla kimsenin evlenmediği de bilinen bir durum. Uşak halısıyla ilgili son yıllarda atılan adımların başında Dokurevi ve Halı Kilim Müzesi geliyor. Dokurevinde hala el dokuma halısı mevcut. Uşak halısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir çok devlet başkanına da hediye olarak verildi.
UŞAK PORT HABER//
uşak halısı2
Editör: Ali ARASLI