Uşak Üniversitesi, URAP’ın yeni sıralamasında 6 basamak birden gerileyerek ilk 100’e giremedi.  İngilizcesi “University Ranking by Academic Performance” olan ve kısa adı URAP olarak bilinen üniversiteler sıralaması yayınlandı.

Uşak Eğitim Bir Sen, öğretmenlerin hakları için açıklama yaptı Uşak Eğitim Bir Sen, öğretmenlerin hakları için açıklama yaptı

Güvenilir kaynaklara ve üniversitelerin bilimsel çalışmalarına göre sıralama yaptığını bildiren yayınladı. Kar amacı gütmeyen ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesindeki URAP’ın son sıralamasında, ilk 3 sıra yine değişmedi.

Koç, Hacettepe ve ODTÜ ilk üç sırada yer alan üniversiteler oldu. 2022-2023 döneminde 6’ıncı sırada olan Ankara Üniversitesi bu yıl 4’üncü sıraya çıktı. 5’inci sıradaki İstanbul Teknik Üniversitesi yerini muhafaza ederken, İstanbul Üniversitesi 4’üncü sıradan 6’ıncı sıraya düştü. Sabancı 7, Gazi 8 ve Ege Üniversitesi de yine 9’uncu sırada yer aldı.  İstanbul Cerrahpaşa bu yıl 1 sıra yükselerek 10’uncu sıraya adını yazdı. Sıralamada, Anadolu’da faaliyet gösteren Erciyes Üniversitesi 14 ve Erzurum Atatürk Üniversitesi de 16’ıncı oldu. 


UŞAK ÜNİVERSİTESİ İLK 100’E GİREMEDİ
Uşak Üniversitesi ise 2023-2024 URAP sıralamasında ilk 100’e giremedi. 2022-2023 döneminde sonlar olarak görülen 96’ıncı sırada yer alan Uşak Üniversitesi, bu yıl 6 sıra birden geriledi. Son değerlendirmeye göre Uşak Üniversitesi 102’inci sırada yer aldı.  Uşak Üniversitesi tablo 8 olarak yayınlanan tıp fakültesi olmayan üniversiteler arasında da 36’ıncı olarak görüldü. Uşak Üniversitesi şu üniversitelerin de gerisinde kaldı; Yozgat Bozok, Binali Yıldırım, Hatay Mustafa Kemal, Dicle, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Balıkesir, Adıyaman, Çankırı, Siirt, İzmir Ekonomi, Yaşar, Kırşehir ve Bilecik. 


URAP NEDİR?
kuruluş hakkında şu bilgiler veriliyor: 
“URAP Araştırma Laboratuvarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. URAP'ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır. Hedefimiz, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen göstergelere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olmaktır.”

ALİ ARASLI///
 

Editör: Ali ARASLI