Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Kabine toplantısı bitti. Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, gençlere verilecek telefon ve internet desteğini anlattı.

Öğrencilere bilgisayar ve cep telefonu desteği vereceklerini belirterek, desteklerin miktarını anlattı.

Piyasa satış fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan cep telefonu ile 5 bin 500 TL’yi geçmeyen bilgisayar desteği verilecek.

Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4’üne ve bilgisayar için yüzde 16,7’si kadar tutarda destek sağlayacaklarını kaydetti.

ÖĞRENCİLERE 10 GB BEDAVA İNTERNET

Erdoğan, öğrencilere 10 GB bedava internet verileceğini de ifade ederek şöyle konuştu:

“Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. 18 yaşına giren tüm gençlere 1 yıl süreyle geçerli Genç Kart vereceğiz. Müze, sinema tiyatro, sinemadan ücretsiz ya da indirimli faydalanabilecekler”.

YENİ EVLENEN ÇİFTLERE FAİZSİZ KREDİ

Erdoğan, evlilik konusunda özendirici adımlar da atılacağını belirtti. Erdoğan, “Yeni evlenen çiftlere Aile ve Gençlik Bankasından karşılanmak üzere faizsiz kredi imkanı sunacağız. Bunu pilot proje olarak deprem bölgesinde uygulayacağız” dedi.

DEVLETİN VERDİĞİ DESTEK NE KADAR?

Kabine toplantısı sonucuna göre, devletin cep telefonu ve bilgisayar için vereceği desteğin miktarını hesapladık. Hesapta şu ortaya çıktı:

Alınacak olan telefonun 9 bin 500 TL’yi bulması durumunda, devlet gençlere 4 bin 218 TL verecek.(yüzde 44,4)

Bilgisayarda ise devletin vereceği destek maksimim 5 bin 500 TL üzerinden 918,50 TL (Yüzde 16,7)

GENÇLERİN İSTEDİĞİ BİLGİSAYARLAR DAHA PAHALI

Öte yandan gençlerin ve çocukların istediği bilgisayarlar ise daha pahalı. Gençlerin istediği en ucuz bilgisayar 9 bin 500 ila 10 bin TL aralığında değişiyor. Bu rakamın içinde monitör ve diğer unsurlar yok. İyi bir oyun diz üstü tipi bilgisayarın fiyatı ise 20 bin TL’nin üzerinde.

Kabine toplantısında ilan sitelerine yönelik konu gündeme geldi

Erdoğan, şu açıklamaları da yaptı: 

"Son dönemde artan hayat pahalılığı gündemimizden çıkana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İlan sitelerini, sahte ve aldatıcı emlak ve otomobil ilanlarından dolayı mesul tutuyoruz. Yanıltıcı ilan halinde 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulayacağız. Deprem bölgesinde inşaat malzemelerinin temini ve fiyatıyla ilgili benzer tamahkarlıkların yaşandığını görüyoruz."

Uşak İmam Hatip'in mehter takımı tekrar kuruldu Uşak İmam Hatip'in mehter takımı tekrar kuruldu

Editör: Ali ARASLI