UŞAK'TAKİ BUGÜNÜN VEFAT İLANLARI İÇİN TIKLAYIN...

Uşak’ta son dönemlerde yoğun bir şekilde devam eden yağmurlar, son 20 yıldır belli belirsiz akan Dokuzsele’yi besledi ve dere büyüklerimizin geçmişten örneklerle anlattığı gibi gürül gürül akmaya başladı.

Nisan 2023 dönemine kadar şiddetli kuraklık sınıfındaki illerden biri olan Uşak’ta, son yağmur kentteki barajları doldururken, yıllardır belli-belirsiz akan Dokuzsele deresinde de debi yükseldi. Türkiye genelinde son dönemlerde görülen yağışlar, bazı kentlerde sel ve su taşkınlarına yol açtı. Yağışların bu tip olumsuzluklara karşı kurak geçen mevsimin olumsuz etkilerini azaltma gibi bir faydası da oldu.  Daha önce şiddetli kuraklığın yaşandığı kentlerin başında gelen İç Ege Bölgesi’ndeki Uşak’ta da baraj seviyeleri doldu.

6-1

Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın, önceki gün yapılan Belediye Meclis Toplantısı’nda yaptıkları son ölçümlere göre kentin su kaynağının başında gelen Küçükler Barajı’ndaki doluluk seviyesinin yüzde 45’i geçtiğini ifade etti. Geçtiğimiz yıl boyunca su seviyesi yüzde 7’lerde olan Küçükler Barajı’nın yarıya kadar dolması, kentte olası bir su sorununun önüne geçeceğe benziyor.

Uşak’ta öğrenci ve emekliye çay 1 TL oldu! 2000 TL’ye düğün yapmak artık mümkün! Uşak’ta öğrenci ve emekliye çay 1 TL oldu! 2000 TL’ye düğün yapmak artık mümkün!

5-2

DOKUZSELE DERESİ GÜRÜL GÜRÜL AKIYOR

Uşak Valiliği son dönemlerdeki yağışların 21 ila 50 metreküp/kilogram seviyesinde düştüğünü duyurdu. Uşak’ın kent merkezinden geçen ve Büyük Menderes Nehrine dökülen Dokuzsele deresi, yaklaşık 20 yıldır belli-belirsiz akıyordu. Son yağmurlarla birlikte Dokuzsele deresi adeta gürledi. Hafta sonu yoğun bir şekilde devam eden ve yağışların da kaynağı beslemesiyle, suyun debisi arttı ve dereye verilen rögar giderlerinden ayakkabı ve poşet gibi malzemelerin de suyun içinde yer alması dikkat çekti.

2-3

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Uşak son dönemlerde aldığı yağışla birlikte kuraklık sınıfından çıkarak, normal ve üzeri olarak nitelendirildi. Buna göre kentte son dönemlerde görülen yağışlar nedeniyle kuraklık ciddi ölçüde azalırken, son 1 ay içindeki yağış, 12, 9 ve 3 aylık periyodun olumsuz etkisini kırdı. Nisan ayındaki yağmurlar, Mayıs ve Haziran dönemde de devam etti. Yoğun düşen yağmurlar, kent için iyi bir grafiğe neden oldu. Son grafiğe göre kentte risk yok unsuru dikkat çekerken, suyun tasarruflu kullanıma dair tedbirler de elden bırakılmadı.

Editör: Ali ARASLI