Evren Devrim Zelyut ve paramedya.com Genel Müdürü Remzi Özdemir, dolar / TL'deki tehlike hattına değindi.  "Sabrı biterse dolar çıldırır" isimli bir video yayın yapan ikili, burada yaşanan ve yaşacak sorunlara yer verdi. 

Dolardaki tehlike hattı var ve bunların anlatılması lazım!

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, doların tehlike hattında olduğunu kaydett.i

Zelyut şöyle devam etti:

Uşak ve diğer illerdeki vatandaşlar ne zaman ev alabilir hale gelecekler? Uşak ve diğer illerdeki vatandaşlar ne zaman ev alabilir hale gelecekler?

"Mehmet Şimşek’le bir yenilik olur dediğindi, fakat bu konuda yanıldığını ifade etti. Zelyut, "Gelinen noktada bakıyorum ki ne değişti? Kuru tutma adına yabancı sermaye girerse, kuru 30 TL civarında tutarız diyordum. Şimdi yavaş yavaş senin tarafına gelmeye başladım. Neden? Ben ABD’deki toplantılara baktım. Dönüp Borsa İstanbul’a baktığımda ve dolar / TL’ye baktığımda 27’nin üstünde agresif hareketler başladı. 27’nin üstünü test etmesi tehlike hattına yaklaşıyoruz demektir. O tehlike hattı da 30 lira ve Ekimin başında agresifleşme beni endişeye soktu. Bu endişenin sebebi, yabancı sermayenin bu hikayeye çok inanmamış gibi olması".

Dolar huysuzluk içinde!

Paramedya.com Genel Yayın Yönetmeni Remzi Özdemir de, çok önemli tespitleri şöyle özetledi:

-Allah’ın Adıyamanlı Remzi Özdemir’i ikna olamamış, Mehmet Şimşek koca parayı yöneten fon yöneticilerini nasıl ikna edecek. Beni önce ikna etmeleri lazım. Seçim olalı 4 aydan fazla oldu ve Mehmet Şimşek, Körfez’e gitti ve bir kuruş para gelmiyor. Swap da gelmiyor.

-Şu anda Amerika’da ve 750 milyon dolar bunlar çerez parası. Bunlar Merkez Bankası’nın arka kapı operasyonuyla müdahale ettiği rakamlar. Mehmet Şimşek’in yaptığı toplantıların ABD’de çok güzel geçtiği ifade ediliyor. Sadece Mehmet Şimşek söz almış ve burada hiçbir taahhüt sormamışlar. Bunları sormamaları da rahatsız edici.

-Dolar şu anda bir huysuzluk içinde… Dolar neden huysuz? Neden 27,20’nin üzerinde kıpır kıpır. Biz kur korumalı mevduatta Merkez Bankası’nın müdahalesini bekliyoruz. Merkez Bankası, kur korumalı mevduatta alt sınırı kaldırdı.

KKM'de kırılma noktasına işaret etti

Remzi Özdemir,  KKM'deki kırılmalara ve önümüzdeki günlerde mevudata yüzde 50 faiz dahi verileceğini belirtti. 

Özdemir, durumu şöyle özetledi:

Bankalara bu adamlara boşuna faiz verme dedi. Şimdi bankaya gidiyorsun, banka 5 veriyorum diyor ve yeter ki git diyor. Müşteri gitmiyorum diyor. Bu olduğu için bankanın eli güçlendirildi ve faiz adeta dip yaptırmışlar. Cuma günü yüzde 40 olan mevduat teklifi yüzde 20. Ya TL ya da borsa diyorlar. Üçüncü alternatif ne döviz. Belirli bir kesim dövize gidiyor. Yine bankalara yetki verildi. Gir internetten bankalara, makası açtılar. Senin kur korumalıdan TL’ye dönüşünde, şuradan 2 dakika dolar alayım dediğinde arada bir marj çıkıyor. Adamı çaresiz bırakıyorlar. Adam düşük faizi ya da borsayı kabul ediyor.

Mevduat faizi yukarı çıkmalı

Başımızda 120 milyar dolar gibi bir bela var. Bela bu! Bastığınız akbilde dahi bu var. Bu tasarrufların borsaya yönlendirilmesi lazım. Dövize karşı senin ve benim endişelerim gibi bir durum var. Bu bir yanlış politikadır. Mevduatı düşürerek dövize karşı bir kayışı görüyoruz.

EVREN DEVRİM ZELYUT: 

Evren Devrim Zelyut, bu değerlendirme karşısında şu yorumu yaptı:

Yabancı sermaye gelmediği için hala 120 milyar dolar KKM var. 240 milyar daha para basmaları lazım. Yine enflasyon fırlayacak. KKM çözülsün de Merkez para basmasın dediğinde, çözülen para yine dolara gidiyor. Her yol enflasyona çıkıyor ve mevduat faizini bir daha açınca belki 50’den bağlayacaklar. Bunun da maliyeti işsizlik olacak. Bu faiz kredilerinden hangi işletme üretip yapıp istihdam sağlar.

Editör: Ali ARASLI