Ekonomi Yazarı Çetin Ünsalan, artan döviz kuruyla ilgili dikkat çeken ve gerçekçi bir değerlendirme yaptı. Doların hala bulunması gereken noktada olmadığını tane tane anlatan Ünsalan, daha önce yaptığı açıklamalarda olduğu gibi Bakan Mehmet Şimşek’in başarılı olmadığını belirtti.

ÖNCEKİ BAKAN NURETTİN NEBATİ OLDUĞU İÇİN MEHMET ŞİMŞEK İYİ BAKANMIŞ GİBİ DURUYOR

Selçuk Geçer’in yayınında konuşan Ünsalan, “Mehmet Şimşek’in bir önceki bakanlığına baktığınızda hatalarla dolu ve satmak üzerine kurulu ve hazır paranın üzerine gelmiş bir bakanlık yapısı var. Bir önceki Bakan Nureddin Nebati olunca sanki Mehmet Şimşek iyi bir bakanmış gibi duruyor. Durum öyle değil. Dolar şu anda değerine gelmedi ki yükseliyor mu düşüyor mü karar verelim? Şu anda dolar TÜİK’in rakamları seviyesine yükseliyor. Bütün bunlar daha büyük bir felaketten ve aklın tatile çıktığı bir dönemden çıktığımız için kim gelse yapması gereken şeyler. Mehmet Şimşek’in başka çaresi yoktu ki? Oraya Ahmet’i de getirsen çaresi yok. Mühim olan ortaya konacak ekonomik vizyon ve bu daha ortada yok” dedi.

ŞU ANDA SADECE YEDİĞİMİZ HALTI TEMİZLİYORUZ

Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı

“Şu anda sadece yediğimiz haltı temizliyoruz. 128 milyar doların üzerinde başlayan tartışmalarla beraber, o milyarlarca doların üzerine de su içiyoruz” diyen Ünsalan, konuyla ilgili teknik bilgileri normal bir vatandaşın da anlayacağı düzeyde anlattı. Ünsalan, şöyle konuştu: “Japonya ve Çin şu anda enflasyon yaratmaya çalışıyorlar. Şu anda TÜİK yüzde 38 enflasyon açıkladı ve yüzde 38 değer kaybetmiş dolar 26 liralarda ve faizin de 38 olması lazım. Bu senin sıfır noktan ve mevduat toplayayım dersen, 38 enflasyonun olduğu bir yerde. Bu rakamların hiç biri de gerçek değil ama resmi. 38 faiz ve 26 kurun olduğu bir yerde faizini 40’a çekersen faiz vermiş olursun. Burada mevduattan vazgeçeyim dersen de 36 yaparsın. Normalde 40 konuşulan faiz 60’larda konuşuluyor. 26 doların ideal seviyesi ise biraz daha rekabetçi olmak için bunu 24’te tutarsın. 26 olması gereken şeyi 17’lerde tutarsan bu rekabetçi kur değil zarar kurudur. Ölçü şaştı ve ölçü sıfır noktasına getirilmeye çalışılıyor. Ringe çıktık ve dayak yedik, elimiz kolumuz bağlı. Daha pansuman yapıyoruz ve maç falan kazanmadık. O yüzden dolarda yükseliş yok diyorum. Şu anda sıfırlama noktasına gidiyoruz. Sıfırdan sonra ne yapacağız o zaman göreceğiz”.

Editör: Ali ARASLI