Avrasya Yatırım’dan ekonomist Evren Devrim Zelyut, artan akaryakıt fiyatlarına çok değişik bir noktadan yaklaştı ve Türkiye’nin ucuza petrol almasına rağmen, vatandaşın yüksek fiyattan akaryakıt aldığını belirtti.

Konutta, dolarda ve altında rallinin başlayacağını belirten Evren Devrim Zelyut, “Konutta, dolarda ve altında ralliye hazır olun. Altında ralli nasıl olacak diyeceksiniz ve hepsini anlatacağız. Kimle anlatacağız Remzi ağabeyle (Remzi Özdemir) anlatacağız” dedi.

“TÜRKİYE PETROLÜ RUSYA’DAN YARI FİYATINA ALIYOR”

Kısa bir petrol sunumu yapan Evren Devrim Zelyut, şöyle konuştu: “Brent tipi petrolün varil durumunu gösteren bir grafik var ve 92 dolara geldi. 70 dolarlık bir fiyattan buraya geldi ve bunun sebebi Suudi Arabistan’ın üretim kesintileridir. 72 dolardan 92 dolara çıkan bir petrol var.  Bu önemli bir analiz ve dosya haber. 2022’in 6’ıncı ayında petrol 120 dolar ve dolar TL 17 lira. Mazot da 27,50 TL. 2022’nin Ağustosunda petrolün varili 100 dolar, dolar TL 18 TL ve mazot 26 lira falan. 2022’nin 10’uncu ayında petrol 90 küsur dolarda ve kur 18 lira 60 kuruş ve mazotsa 26 TL.  Şimdi buradan analize başlayalım, dolar TL 18 60 kuruştan 2023’ün Eylül ayında dolar 26,95 olmuş ve yüzde 44 kur artışı olmuş. Petrol yine 92 dolarken mazot ne kadardı 26 liraydı. Bugün ise 40 kusur lira ve artış yüzde 55. Brent tipi petrol varil fiyatı aynıyken, dolar yüzde 44 artıyorken neden mazot yüzde 55 artıyor. Neden? Çünkü bütçede bir açık var. Bir ülkede dolar kuru neden yüzde 44 ve 45 artar. O zaman soruyorum bu fiyat niye artıyor?”.

Zelyut, “Bu beceriksiz bir yönetimdir. Putin ve Erdoğan bir açıklama yaptı ve burada Türk ekonomisine ucuz yakıt sevkiyatına devam edeceğiz denildi.  Putin, ucuz yakıt sevkiyatından bahsediyor ve THE Moscow Times diye bir gazete var ve 80 dolarda petrol varken, Türkiye’ye verilen Ural tipi petrol 38 dolar ve hadi bugün 45 dolar olsun. Türkiye yarı fiyatına tedarik yapıyor ve aynen kurdaki artışı vatandaşa çat diye yansıtıyoruz. Buradaki bu artışlar her şeye zam getirecek. Enerji maliyetlerinin artışı, enflasyonu yukarıya çekecek ve dolar TL de bu nedenle yukarıya doğru gidecek.  Ural tipi petrolün varilini 42 dolardan alıyorsun ve bu 90 TL’den satılması ayıp değil mi? Bu ortamda bu dolar durmaz ve 40’ın da üzerine çıkar ve ralliye doğru gider” ifadesini kullandı.

Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne? Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne?

ALTINDA RALLİ NEDEN OLUR?

Altınla ilgili olarak konuşan Zelyut, "ABD'de enflasyon rakamları yüksek geldi ve böyle bir ortamda FED faiz artırımına gider. Ons altında 1920 dolardalar ve 1950'yi geçerse ve 2000doları geçerse burada bir ralli yaşarız. Benim altındaki ana argümanım, Hindistan artık bir bloğa eklemlendi ve Çin'le olan rekabet artacak ve bu iş Pasifik'e de sirayet eder. Jeopolitik konutları biz daha çok konuşacağız. Buna bir de Pasifik eklenecek" dedi.

Remzi Özdemir: Benzin en az 50 lira olacaktır

Gazeteci Remzi Özdemir de, “Hayatımızda bir pahalılık varsa bunun bir sebebi de petrol. Gıda ve daha çok sebze Antalya’dan geliyor ve en büyük maliyet mazot veya yakıt. Kimse enflasyonda düşüş beklemesin. Burada ticarete uymayan bir durum var. 38 dolardan aldığın Rus petrolünü ve dünyada bunu ucuz alan 2 ülke var. Türkiye ve Hindistan var. Katar da alıp satıyor. Türkiye kendi ihtiyacını alıyor ve kendi vatandaşına bunu pahalıya satıyor. Bunu 80-85 liradan satmak yazıktır ve günahtır. Bunu biz bu kadar satıyorsak yazıktır ve bunun sebebi itibardan tasarruf olmazdır. EYT ve bilmem neyin faturası ödeniyor deniyor ve bunu da kabul etmiyorum. Petrol 100 dolar olduğunda akaryakıt kaç lira olacağını düşünüyor musunuz? En az 50 lira olacaktır ve ÖTV artışıyla bile bile bizi fukaralığa sürüklediler” diye konuştu.

Editör: Ali ARASLI