28 Mayıs seçimlerinin bitmesiyle birlikte yükselişe geçen dolardaki tırmanış devam ediyor. Haftaya 20,10 seviyesiyle başlayan dolar, haftanın son iş gününde yüzde 0,47 yükselerek 20,90 seviyesine çıktı. Dolar ve TL kuru 21,1651'i görerek en yüksek rakama ulaşırken, Euro ise 22,77 seviyesini aştı ve bu da ayrı bir zirve oldu. 

Dün ABD'deki ekonomik gelişmelerin ardından gram altında da zirveler görülmeye başlandı. Altının ons maliyetinin yükselmesiyle birlikte Türkiye'de de gram altın 1330 TL bandını aştı ve tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. 

Çeyrek altın bu haberi dizdiğimiz saat itibariyle 2 bin 206 TL düzeyinde. 

Uşak'ta 1 TL'ye çay  haberlerinin ardından kahveci esnafından ilk reaksiyon Uşak'ta 1 TL'ye çay haberlerinin ardından kahveci esnafından ilk reaksiyon

PİYASALAR MEHMET ŞİMŞEK'İ BEKLİYOR

Öte yandan gelişmeler piyasalardaki Mehmet Şimşek beklentisini giderek artırdı. Yurtdışı piyasalarda bir karşılığı olan Mehmet Şimşek ve Lütfi Evlan'ın ekonomi dümeninin başına geçmesiyle biraz rahatlama olacağı öngörülüyor. Bazı ekonomistler ise bunun çok uzun sürmeyeceğini ve ilerleyen günlerde benzer sorunların tekrar yaşanacağını ortaya koyuyor. Mehmet Şimşek, dünya genelinde para bolluğunun yaşandığı bir dönemde ekonomi yönetiminin başına geçmişti. O dönemlerde Türkiye ve dünya genelinde bu denli yüksek fiyatlar yoktu ve covid-19 pandemisinin ardından işler bambaşka bir boyuta evrildi. 

Editör: Ali ARASLI