Ekonomist Selçuk Geçer, doların olması gereken noktanın 42 TL olduğunu söyledi. Youtube üzerindeki kanalında “Dolar 42 geliyor” isimi bir video paylaşan Geçer, burada ticari kredilere ve Merkez Bankası’nın tutumuna değindi.

Geçer, “Faizler yükseldi ama piyasayı rahatlatacak bir takım adımlar atılmaya başlandı. KOBİ ve bir takım şirketlere verilen kredi oranları arttı. KOBİ’lere 100 milyondan 350 milyona çıktı krediler. Önce ticari ve sonra da bireysel krediler açılacak.  750 baz faiz artışı çok yüksekti ve anlıyorum ki bu faiz artışından yüksek bir enflasyon gelecek. 3’ünde çok yüksek bir enflasyon göreceğiz ve faizlere biraz daha artan bir modda artış olacak. Buradaki amaç kuru baskılamak değil ve bir birlerine paralel olarak faiz ve kur dengesini kurmak demiştik. Faiz kararının arttığı gün, herkes dövizin patır kütür düşeceğini ve belini kıracağını söyledi. Gaye Erkan ve Mehmet Şimşek’in döviz belini kırma gibi bir durumu yok. Dövizin belinin kırılması, Türkiye’ye döviz girmesinin engellenmesi, turizmin sonu ve içeride de dövize talep demek” dedi.

TÜİK ENFLASYONUNA GÖRE 42 TL

“İnsanlar bankalara bile güvenmeye başlar demiştim. Bu 2 güne bakacağım ve Merkez Bankası döviz satarsa bu yanlış bir iş demiştim. Yok dövizde bir hareketlilik olmazsa ve tekrar 27 seviyesine gelir ve sonrasında da adım adım 30, 35 ve 40 lira aralığına giderse bu doğrudur demiştim. Faizler adım adım doğru yerine gidiyor ve Türkiye normalleşecek ve döviz olması gereken yere giderse normaldir ve buraya kadar da gitmek zorunda” diyen Geçer, TÜİK rakamlarına değindi.

Uşak ve diğer illerdeki vatandaşlar ne zaman ev alabilir hale gelecekler? Uşak ve diğer illerdeki vatandaşlar ne zaman ev alabilir hale gelecekler?

Geçer, “En geç aralığına kadar döviz ve doların olması gereken yere getirmek zorundasınız. Yabancı yatırımcıyı ve doğrudan sermaye ve sıcak para için dövizi olduğu yere getirmek lazım. TÜİK enflasyonuna göre dolar 40-42 TL aralığında onu da söylemiş olalım” diye konuştu.

Editör: Ali ARASLI