20 Aralık 2022 tarihindeki Kur Korumalı Mevduat Sistemine geçişle dolardaki düşüşün haricinde tüm tahminleri doğru çıkan ekonomist Selçuk Geçer, yine önemli bir bilgi paylaştı. FED toplantısından olası bir faiz artışı kararının beklendiğini belirten Geçer, Ağustos ayında doların 30 TL sınırına geleceğini kaydetti. Şu anda 26 TL üzerinden işlem gören doların Ağustos ayından itibaren 30’u bulacağını belirten Geçer, “Merkez Bankası’nın tahminlerine göre yıl sonu dolar kuru tahmini 26 Türk Lirasıydı. İçinde bulunduğumuz dönemde bu seviye yakalandı. Yeni bir değerlendirme yapılıp dolar kurunun yıl sonu tahmini 30 TL’nin üzerine çıkacak. Dolar kurunun serbest bırakılması doğru bir hamle. Dolar kuru gerçek değerini bulacak ki yabancı gelecek. Temmuz ayının sonunda veya Ağustos ayının ortalarında dolar kurunda 30 TL üzerini göreceğiz” dedi.

EDİTÖRÜN YORUMU:

DOLARIN GERÇEK SEVİYESİNE GELMESİ DOĞRU BİR HAMLE OLUR

Uşak tarhanasının fiyatı da rekora doğru koşuyor Uşak tarhanasının fiyatı da rekora doğru koşuyor

Selçuk Geçer’in ifade ettiği gibi doların gerçek seviyesine gelmesi doğru bir hamle olur. Selçuk Geçer ve O’nun gibi rasyonel değerlendirme yapan ekonomistler doların önümüzdeki yıl 35 TL’yi aşacağını ve bundan sonraki süreçte, bir kaç yıl ciddi kur dalgalanmalarının olmayacağını savunuyor.

Dolardaki yükseliş elbette enflasyonu körükler ve ister istemez piyasadaki dengeleri sarsar. Fakat bir süre sonra serbest piyasa kendi dengesini bulur ve yeni kura göre fiyatlamalar ortaya çıkar. Elbette üretim ve yatırımlar bu noktada artmalıdır. Aksi halde tek başına kur artışı da kötü giden ekonomiyi düzeltmez.

Şu anda kamu ihaleleri dahil olmak üzere bir çok özel yatırım, dolar kurundaki sıçramalar nedeniyle beklemede. Hatta geçtiğimiz günlerde Uşak’ta belediyenin satacağı dükkanlar da bu nedenle alıcı bulmadı. Piyasada elinde parası olanlar dolarda beklemeyi daha uygun görüyorlar. Bunun dışında yapım ihaleleri de eksiye nazaran azalma eğiliminde.

Editör: Ali ARASLI