Dün yapılan Filistin'e özgürlük yürüyüşünde, yürüyüşçülerden birini yumruklayan Ege Akersoy, gözaltına alındı. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından sorgulanan Ege Akersoy, daha sonra adliyeye sevk edildi. Burada tutuklama kararı çıkan Ege Akersoy'un Yıldız Teknik Ünivresitesi öğrencisi olduğu öğrenildi. Akersoy'un tutuklama kararına tepkiler de geldi. Karşıt görüşten de tutuklanmasının yerinde olduğuna dair paylaşımlar yapıldı. CHP Genel başkanı Özgür Özel de Akersoy'un tutuklanmasına karşı çıktı. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in görevlendirdiği Avukat Turan Taşkın Özer, şu paylaşımı yaptı:

Genel Başkanımız Özgür Özel’in görevlendirmesiyle, genç kardeşimiz Ege Akersoy’u biraz önce Silivri Cezaevi’nde ziyaret ettim. 

Behzat Ç. olarak bilinen Erdal Beşikçioğlu, CHP'den aday oluyor Behzat Ç. olarak bilinen Erdal Beşikçioğlu, CHP'den aday oluyor

Ege, iktidarın hukuku sopa olarak kullanmasının ve saray talimatıyla gerçekleştirilen tutuklamaların son mağdurudur. Şiddetin meşrulaştırılması elbette kabul edilemeyeceği gibi, hukukun sopa olarak kullanılmasını da asla kabul etmeyeceğiz. 

Ege Akaersoy'a isnat edilen suç, tutuklama gerektirir bir suçlama olmayıp; Ege’nin ne kaçma şüphesi ne de delil karartma şüphesi vardır. Tutuklama tedbiri ölçüsüz ve hukuksuzdur.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak cumhuriyetimizi, laikliği ve hukukun üstünlüğünü sonuna kadar savunacağız.

Editör: Ali ARASLI