31 Mart 2024 yerel seçimlerini CHP’nin kazanmasının ardından erken seçim tartışmaları başladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in normalleşme ve ekose ceket açılımının ardından, muhalefet çevresinin büyük bölümünden de tepkisel sesler çıkmaya başladı.

Uşaklı zengin siyasetçinin arsası için bağışladığı milyonların perde arkası! Uşaklı zengin siyasetçinin arsası için bağışladığı milyonların perde arkası!

Gazeteci Yılmaz Özdil de bu konuda bir dizi yayın yaptı ve erken seçimin neden gündeme alınmadığını sordu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bu konuda ilk somut açıklamasını yaptı. Birgün Gazetesi’nden L. Doğan Tığıç’a konuşan Özgür Özel, şu ifadeyi kullandı: “Ben 31 Mart seçim sonuçlarını araçsallaştırarak seçim istemeyeceğimi söyledim. Bu seçim istemiyorum demek değil. En çok ben istiyorum. Vatandaş da, anketler gösteriyor ki, yavaş yavaş seçim istemeye başladı. Erdoğan 5 yıllığına seçildi ama bence seçildikten 2.5 yıl sonra, bugünden 1.5 yıl sonra erken seçim olur. Ben erken seçimden kaçmam, bunun için koşarım.”

YENİ SEÇİLEN VEKİLLER EMEKLİLİK HAKKI İÇİN ERKEN SEÇİM İSTEMİYOR!

Vatandaşın kafasındaki sorulardan biri de neden erken seçimin gündeme alınmadığı yönünde. Erken seçim olması durumunda, CHP ve diğer partilerin yeni seçilen milletvekilleri, emeklilik hakkından yararlanamayacaklar. Bu nedenle milletvekillerinin büyük çoğunluğu erken seçim veya sine-i millet düşüncesinden uzak duruyor. Meclis’te boy gösteren ve zaman geçiren bir milletvekili profili dikkat çekiyor. Özellikle muhalefetteki vekillerin genel tutumunun TBMM’de sık sık soru önergesi ve yaşadığı ilin yıllardır tekrarların durumlarını dile getirmek oluyor.

Editör: Ali ARASLI